Parytterdörr NorDan Bor Solen 833PBxH: 130x210 Höger, RAL 7016, Antracitgrå
56 160 kr
Vald variant
Bredd Modulmått:
130 cm
Höjd Modulmått:
210 cm
Gångdörr:
Höger
Färg:
RAL 7016, Grå
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Bor Solen 833P
BxH: 130x210 Höger, RAL 7016, Antracitgrå
56 160 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 6-8 veckor.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Parytterdörr NorDan Solen 833P är en dörr som ingår i serien Harmoni från NorDan.
Vår klassiska serie Harmoni kännetecknas av vackra spegeldörrar omsorgsfullt formgivna efter traditionella förlagor. Här är det gediget hantverkskunnande som gäller, i varje dörr, i varje detalj.
Vår klassiska serie Harmoni kännetecknas av vackra spegeldörrar omsorgsfullt formgivna efter traditionella förlagor. Här är det gediget hantverkskunnande som gäller, i varje dörr, i varje detalj.
Varumärke
NorDanBeskrivning
Parytterdörr NorDan Solen 833P är en dörr som ingår i serien Harmoni från NorDan.
Vår klassiska serie Harmoni kännetecknas av vackra spegeldörrar omsorgsfullt formgivna efter traditionella förlagor. Här är det gediget hantverkskunnande som gäller, i varje dörr, i varje detalj.
Vår klassiska serie Harmoni kännetecknas av vackra spegeldörrar omsorgsfullt formgivna efter traditionella förlagor. Här är det gediget hantverkskunnande som gäller, i varje dörr, i varje detalj.
Konstruktion
- Ramträ i väl dimensionerat massivt trä samt massivt trä runt alla glasöppningar.
- Dubbla, rostbeständiga stålskivor som säkrar fuktspärr, är inbrottsskyddande och ger formstabilitet.
- Yttermaterial av HDF.
- Tätningslist i silikon samt extra klimatpackning som förbättrar U-värdet, fungerar bullerdämpande och säkrar att dörren håller tätt.
- Krok/haklås där slutstycket och bakkantssäkringen jobbar tillsammans för att göra dörren extra inbrottssäker.
- Lamellimmad, fingerskarvad karm med måttet 56x105 mm.
- Tröskel som är 25 mm hög, aliminiumklädd och handikappanpassad.
- Ramträ i väl dimensionerat massivt trä samt massivt trä runt alla glasöppningar.
- Dubbla, rostbeständiga stålskivor som säkrar fuktspärr, är inbrottsskyddande och ger formstabilitet.
- Yttermaterial av HDF.
- Tätningslist i silikon samt extra klimatpackning som förbättrar U-värdet, fungerar bullerdämpande och säkrar att dörren håller tätt.
- Krok/haklås där slutstycket och bakkantssäkringen jobbar tillsammans för att göra dörren extra inbrottssäker.
- Lamellimmad, fingerskarvad karm med måttet 56x105 mm.
- Tröskel som är 25 mm hög, aliminiumklädd och handikappanpassad.
Egenskaper
| Varumärke | NorDan |
| Art.Nr. | 8331321720999_7016 |
| Bredd Modulmått | 130 cm |
| Höjd Modulmått | 210 cm |
| Gångdörr | Höger |
| Färg | RAL 7016, Grå |
| Dekor | Utsida: Dekor, Insida: Slät |
| Storlek | 13x21 |
| Hängning | 2. Högerhängd dörr |
| Bredd Dörrblad | 67,0+54,4 cm |
| Handtag & Cylinder | Nej |
| NCS-Kulör | RAL 7016 |
| Stil | Klassisk |
| Glas | Nej |
| Låskista | ASSA 2002 |
| Serie | Bor |
| Typ | Pardörr |
| Karmdjup | 105 mm |
| Tjocklek | 69 mm |
| U-Värde | 0,79 |
