Parytterdörr Swedoor Advance-Line Nordic Stockholm
fr.30 381 kr
Välj variant

Advance-Line Nordic Stockholm
30 381 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 4-6 veckor.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

I produktserien Advance-Line hittar man Swedoors mest exklusiva dörrar, 77 mm tjocka med bästa tänkbara isolering och lägsta U-värdet. Samtliga dörrar har tre synliga gångjärn och lås DL91925 från Dormakaba. FrameFast medföljer för enkel och precis montering.
Varumärke
SwedoorBeskrivning
I produktserien Advance-Line hittar man Swedoors mest exklusiva dörrar, 77 mm tjocka med bästa tänkbara isolering och lägsta U-värdet. Samtliga dörrar har tre synliga gångjärn och lås DL91925 från Dormakaba. FrameFast medföljer för enkel och precis montering.
I produktserien Nordic återfinns Swedoors storsäljare. Enkla, stilrena och klassiskt nordiska i sin design. Rena linjer och exklusiva materialval – här finns all anledning att upptäcka hur dolda gångjärn kan lyfta helhetsintrycket ytterligare. Dörrarna i Nordic-serien tilltalar många, vilket också gör dem till våra stora favoriter
I denna kategori är möjligheterna nästintill oändliga i tillval, man kan få dolda gångjärn på samtliga modeller, alla klassningar som behövs på marknaden och de vanliga behoven som annan kulör och tvåfärgsmålning.
Specifikationer
- Konstruktion: 77 mm tjockt dörrblad med kärna av träfiber
- Lås: Dormakabra 91925 (Hemma/Borta-funktion)
- Gångjärn: Tre synliga gångjärn
- Montering: Monterad framefast
- Design: 50 olika modeller varan 33 går att få som pardörr
- Kulör: Valfri kulör samt 2-färgsmålning och fanér
- Tillval: Olika glas, sparkplåt, digitala lås, dolda gångjärn
- Klassningar: RC3, brand (ej glasad dörr), STORM
- Fabriksgaranti: 5 år
- Formstabilitetsgaranti: 15 år
I denna kategori är möjligheterna nästintill oändliga i tillval, man kan få dolda gångjärn på samtliga modeller, alla klassningar som behövs på marknaden och de vanliga behoven som annan kulör och tvåfärgsmålning.
Specifikationer
- Konstruktion: 77 mm tjockt dörrblad med kärna av träfiber
- Lås: Dormakabra 91925 (Hemma/Borta-funktion)
- Gångjärn: Tre synliga gångjärn
- Montering: Monterad framefast
- Design: 50 olika modeller varan 33 går att få som pardörr
- Kulör: Valfri kulör samt 2-färgsmålning och fanér
- Tillval: Olika glas, sparkplåt, digitala lås, dolda gångjärn
- Klassningar: RC3, brand (ej glasad dörr), STORM
- Fabriksgaranti: 5 år
- Formstabilitetsgaranti: 15 år
Egenskaper
| Varumärke | Swedoor |
| Art.Nr. | Er10011S |
| Kollektion | Nordic |
| Dekor | Utsida: Slät, Insida: Slät |
| Glas | Nej |
| Gångjärn | 6 |
| Låskista | Dorma Kaba 91925 |
| Modell | Stockholm |
| Gångdörr | Höger (sett utifrån), Vänster (sett utifrån) |
| Serie | Advance-Line |
| Typ | Pardörr |
| Karmdjup | 105 mm |
| Ljudreduktion | 29dB dB |
| Tjocklek | 77 mm |
| U-Värde | 0,74 |
| Färg | S-0500-N, Vit, S-0502-Y, Vit, S-2570-Y90R, Röd, S-3502-Y, Ljusgrå, S-4050-Y80R, Mörkröd, S-5020-R90B, Blå, S-6020-G10Y, Grön, S-7000-N, Mörkgrå, S-9000-N, Svart |
| Storlek | 13x20, 13x21, 14x20, 14x21, 15x20, 15x21 |
| Höjd Modulmått | 200, 210 cm |
| Bredd Modulmått | 130, 140, 150 cm |
| NCS-Kulör | S-0500-N, S-0502-Y, S-2570-Y90R, S-3502-Y, S-4050-Y80R, S-5020-R90B, S-6020-G10Y, S-7000-N, S-9000-N |
