Persisk Matta Arkiio Mörkblå/Blå Vintage 250x342
7 235 kr
3 819 krSpara 47 %Kampanj

Mörkblå/Blå Vintage 250x342
3 819 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.
Varumärke
ArkiioBeskrivning
Handknuten persisk vintagematta från Arkiio. Mörkblå/Blå 250x342 cm
Vintage
Vintage-mattor med retrostil tillverkas av äldre, handknutna mattor som getts ett avsiktligt slitet utseende genom att tvättas hårt och färgas om. Detta ger mattor med unika mönster och färgskiftningar. Mattorna är inköpta på den iranska landsbygden där de solbleks, tvättas hårt och färgas om. Resultatet blir en kombination av klassiska, orientaliska mattor och modern färgskala - vilket passar mycket bra in i moderna inredningsideal.
Specifikationer
- Derrisull och örtfärgämne
- Ursprung: Iran
- Knuttäthet: 240000
- Varp: Garn
- Lugg: Ull/Kork
- Ålder: 30-50
Vintage-mattor med retrostil tillverkas av äldre, handknutna mattor som getts ett avsiktligt slitet utseende genom att tvättas hårt och färgas om. Detta ger mattor med unika mönster och färgskiftningar. Mattorna är inköpta på den iranska landsbygden där de solbleks, tvättas hårt och färgas om. Resultatet blir en kombination av klassiska, orientaliska mattor och modern färgskala - vilket passar mycket bra in i moderna inredningsideal.
Specifikationer
- Derrisull och örtfärgämne
- Ursprung: Iran
- Knuttäthet: 240000
- Varp: Garn
- Lugg: Ull/Kork
- Ålder: 30-50
Egenskaper
| Varumärke | Arkiio |
| Art.Nr. | 751852 |
| Färg | Flerfärgad |
| Bredd | 250 cm |
| Längd | 342 cm |
| Material | Garn |
| Typ | Persisk matta |
| Stil | Orientalisk |
| Form | Rektangulär |
| Höjd | 8 mm |
| Mått | 342x250 cm |
| EAN-nr | 7350115051323 |


