Prydnadsbuske Smällspirea Omnia Garden Rödbladig1 st/frp
370 kr
Vald variant
Antal:
1 st/frp

Rödbladig
1 st/frp
370 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Dekorativ buske med blodröda blad. Lättskött lågväxande. Trivs i flest jordar gärna väldränerad. Har ett kompaktare växtsätt än arten. Dekorativ även på hösten och vintern.
Varumärke
Omnia GardenBeskrivning
Dekorativ buske med blodröda blad. Lättskött lågväxande. Trivs i flest jordar gärna väldränerad. Har ett kompaktare växtsätt än arten. Dekorativ även på hösten och vintern.
En vackert medelhög buske och uppseendeväckande blodröda något glänsande blad. Dekorativ och lättskött, trivs i väldränerade jordar i sol-halvskugga. Något mer kompaktar växtsätt än arten. Höjd 1,5-2 meter bredd 1-1,5 meter. Blommar med små vita blommor i juni. Dekorativa frökaplar på hösten och vintern. Gallring sker på vårvintern. Leveranshöjden varierar under säsong/växtperiod och ev. beskärning.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Krukodlade Prydnadsbuskar är i Busk A-kval. Busk A-kval får man sätta på en planta som uppfyller vissa minimum krav. Det är den bästa kvaliteten för buskar enligt standarden som är satt av Svenska plantskoleförbundet.
Notera att bilderna föreställer ett fullvuxet exemplar.
Egenskaper
| Varumärke | Omnia Garden |
| Art.Nr. | GTG21455 |
| Typ | Spirea |
| Färg Blomning | Vit |
| Läge | Sol/Halvskugga |
| Fullvuxen Höjd | 2-2,5 m |
| Fullvuxen Bredd | 1,5-2 m |
| Färg Lövverk | Röd |
| Utförande | Krukodlade |
| Blomningstid | Juni |
| Krukstorlek | 15-20 cm |
| Kvalitet | Busk A-kval |
| Zon | 1-6 |
| Antal | 1 st/frp |
| Uppskattad leveranshöjd | 30-80 cm |
| Latinskt Namn | Physocarpus opulifolius 'Diabolo' |

