Duschbadkar Strømberg Quantum

Quantum

Beskrivning
Varför Strømberg?
- Danska detaljer i designen
- Suverän kvalitet
- 30 års garanti och trygghet
- Extra isolering i badkaren
- Endast de bästa materialen används
- Producerat i Europa
Carronite®
Många av Strømbergs akrylbadkar är förstärkta med Carronite som ger ett badkar med värme. En högteknologisk och helt unik innovation inom förstärkning av badkar. Resultatet är ett nytt badkar i akryl, med en styrka och hållbarhet, som man normalt sett förknippar med ett traditionellt gjutjärnsbadkar.
Lucite
Lucite innehåller mindre bly och kadmium än traditionell akryl, uppfyller den strikta miljöcertifieringen CAL65 och är 100% återvinningsbart. Dess inbyggda slitstyrka gör det motståndskraftigt mot vardagsslitage, fläckar och ytliga repor. Dessutom är det resistent mot UV-strålning och de flesta hushållskemikalier, vilket gör att det behåller sin vita färg över tid. Den icke porösa, vackra ytan känns mjuk mot huden och förhindrar smuts från att samlas, vilket underlättar rengöring och underhåll.
Rengöring
Varje gång efter användning ska badkaret sköljas med rent vatten eller vatten och flytande rengöringsmedel för att inte skada ytan. Detta bör ske snarast efter användning då badkarsytan fortfarande är varm. Därigenom kan olösliga tvål-, fett- och smutsavlagringar som annars skulle härda på ytan avlägsnas lättare. För att minska kalkavlagringar och behålla en bra finish, torka badkaret med en mikrofiberduk.
Recensioner
Badkaret fungerar bra när det väl var på plats, men flera detaljer till monteringen var undermåliga. Huvudet på flera av skruvarna för att fästa benen i badkaret lossnade när de skruvades in. Vi har det ej förstärkta badkaret och skruvarna skulle då enligt monteringsanvisningarna kunna skruvas i utan att några hål förborrades. Men skruvarna var för svaga och huvudet slets av från kroppen med det vridmoment som krävdes för att få in dem i badkarets undersida. Gavlarna fästs genom att klämmor skruvas fast i träklossar som finns förmonterade under badkarets kant. Dessa klossar är felplacerade så att om klämmorna monteras enligt monteringsanvisningarna så måste skruven sitta alldeles för nära träklossens kant vilket leder till att den i vissa fall spricker.
Egenskaper
| Varumärke | Strømberg |
| Art.Nr. | QUAS1570-HS |
| Utförande | Carronite®, Standard |
| Längd | 1500, 1600, 1700 mm |
| Blandare | Nej |
| Bottenventil | Nej |
| Färg | Vit |
| Front och Gavel | Nej |
| Garanti | 30 år |
| Material | Lucite Akryl |
| Serie | Quantum |
| Form | Rektangulär |
| Typ | Badkar |
| Baddjup | 420 mm |
| Djup | 850 mm |
| Höjd | 590 mm |
| Överfyllnadsskydd | Ja |
| Antal Personer | 1 st |
| Mått | 1500x700/850, 1600x700/850, 1700x700/850 mm |
| Placering | Hörn Höger, Hörn Vänster |
| Volym | 228, 250, 265 l |


