Badkar Bathlife Trygg
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Trygg

Beskrivning
Den här produkten har utvecklats i Sverige av Bathlife of Sweden. Det betyder att den har producerats med etik och miljö i åtanke. Bathlifes mål är att leverera en prisvärd, kvalitativ produkt du kan lita på och njuta av under lång tid, som kvalitetssäkrats per europeisk standard.
Dokument
Recensioner
Snabb och smidig leverans. Badkaret är rymligare än vad jag trodde. Nackdelen är att materialet känns lite ”plastigt” och aningen lätt att flytta på när det är tomt. Men jag är nöjd på det stora hela :)
Badkaret är något mindre i dimensioner än liknande badkar och det passa oss perfekt! Lagom stora funktionella badkar ger fyra stjärnor
Badkaret är i en rimlig storlek. Det är dock svårt att lyfta och göra rent i tex avloppet då badkaret är otroligt tungt och det går heller inte att dra det åt sidan pga hur rören måste monteras. I övrigt tycker jag det är stabilt och ser snyggt ut.
Helt enligt förväntningarna!
Prisvärt trevligt badkar, lite kort för mig på 185 men ok. Köpte det mest för barnen och det är väldigt bra för dom. Finishen är blank men inte glossy snarare än det halvblanka som jag fick som svar på bygghemma-supporten. Nackdelar är: Lätt att råka öppna ploppen (push up) och väldigt lätt badkar så om man sätter sig i ett icke fyllt badkar med kraft mot ryggen så lyfter badkaret på andra sidan. Frågetecken för framtiden är hur ytskiktet står sig med tiden mot ev repor och nötningz
Egenskaper
| Varumärke | Bathlife |
| Art.Nr. | TRG 170 F1G GWGW ACB |
| Längd | 1500, 1700 mm |
| Blandare | Nej |
| Bottenventil | Ja |
| Färg | Vit |
| Front och Gavel | Helgjutet kar |
| Material | Akryl |
| Placering | Fristående |
| Serie | Trygg |
| Form | Oval |
| Typ | Fristående badkar |
| Baddjup | 450 mm |
| Överfyllnadsskydd | Nej |
| Antal Personer | 1 st |
| Höjd | 580, 600 mm |
| Vikt | 48, 50 kg |
| Bredd | 720, 750 mm |
| Volym | 240, 245 l |

