Badrumsfläkt Flexit Silent Eco
1 345 kr

Silent Eco
1 345 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-3 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Badrumsfläkt Flexit Silent Eco är en effektiv, energisnål och tystgående fläkt för badrum, tvättstugor och förråd där fukt och lukt kan förekomma. Silent Eco är en standardfläkt som startas/stoppas med separat brytare.
Varumärke
FlexitBeskrivning
Badrumsfläkt Flexit Silent Eco är en effektiv, energisnål och tystgående fläkt för badrum, tvättstugor och förråd där fukt och lukt kan förekomma. Silent Eco är en standardfläkt som startas/stoppas med separat brytare.
Badrumsfläkten har en effektiv motor som endast förbrukar 7,5 W. Utrustad med underhållsfria kullager med en livslängd på upp till 40 000 timmar vid kontinuerlig drift och med backspjäll som hindrar kall luft från att tränga in när fläkten inte är i drift. Spjället kan enkelt tas bort om det är önskvärt. Motorn är utrustad med överhettningsskydd. Den speciella vibrationsdämpningen av motorn ger en mycket låg ljudnivå.
OBS! Fläkten är avsedd för väggmontering.
Fakta
- Fläkthastighet max varvtal: 2165 rpm
- Ljud: 25 dB
- Max tryckfall: 41 Pa
- Håldiameter: 110 mm
- Spänning/frekvens: 220-240/50 Hz
- Kopplingsklass: IP 35
OBS! Måste installeras av en behörig elektriker.
OBS! Fläkten är avsedd för väggmontering.
Fakta
- Fläkthastighet max varvtal: 2165 rpm
- Ljud: 25 dB
- Max tryckfall: 41 Pa
- Håldiameter: 110 mm
- Spänning/frekvens: 220-240/50 Hz
- Kopplingsklass: IP 35
OBS! Måste installeras av en behörig elektriker.
Dokument
Recensioner
StråleVerifierad köpare
för 5 år sedanEn mycket bra fläkt, tystgående men bra blås.
Anders AVerifierad köpare
för 5 år sedanBra ventilationskapacitet. Acceptabel ljudnivå.
+ Bra ventilationskapacitet. Inbyggt kallrasskydd.
- Blåsljudet är trots allt tydligt, även om själva motorn är tyst.
Per SVerifierad köpare
för 5 år sedanFungerar som den ska.
+ Tyst och effektiv.
- Inga
Kent PVerifierad köpare
för 6 år sedanFläkten fungerar bra driftsmässigt. Men lite för hög ljudnivå tyvärr.
Thomas HVerifierad köpare
för 6 år sedanEn enkel fungerande fläkt som är tyst.
+ Tyst
- Lite "smäckig"
Jan-Erik AVerifierad köpare
för 6 år sedanJättebra,så gott som ljudlös
Dan WVerifierad köpare
för 6 år sedanMycket bra tystgående och lätt att montera.
Byggare BobVerifierad köpare
för 6 år sedanDen känns mycket prisvärd.
+ Lättmonterad ,snygg design
- Lite klent kallrasskydd
ErikVerifierad köpare
för 7 år sedanTyst och kvalitetsprodukt.
Bert A L SVerifierad köpare
för 7 år sedanHelt nöjd med fläkten. Tyst och effektiv.
Egenskaper
| Varumärke | Flexit |
| Art.Nr. | 9302111 |
| Kanaldimension | 100 mm |
| Kapacitet | 80 m3/h |
| Färg | Vit |
| Effekt | 7,5 W |
| Spänning | 240 V |
| Djup | 107 mm |
| Höjd | 158 mm |
| IP-Klassning | IP35 |
| Material | Plast |
| Serie | Silent Eco |
| Timerfunktion | Nej |
| Bredd | 158 mm |
| Diameter | 110 mm |
| EAN-nr | 7023674000650 |
