Badrumsfläkt Klimatfabriken K7 Paket

K7 Paket

Beskrivning
1 st ytterväggsgaller vit.
1 st stos och kallrasskydd.
1 st Badrumsfläkt Klimat K7.
1 st väggrör teleskop 260-400 mm (kan kapas till kortare längd).
Fläkten levereras inställd för att optimera luftflödet helt automatiskt i tre hastighetslägen:
– Lågvarv (kontinuerligt grundflöde).
– Mellanvarv (närvarosensor).
– Högvarv (fuktautomatik).
Med funktionväljaren kan ytterligare ventilationsalternativ enkelt ställas in.
Lägen för kontinuerlig grundventilation
Läge 1 - Helautomatiisk, 3 hastigheter
Helautomatisk - tre hastigheter.
Kontinuerligt grundflöde - lågvarv.
Närvarosensor - mellanvarv.
Fuktautomatik - högvarv.
Läge 2 - När du behöver extra drag
Lika som Läge 1, men här får du extra hjälp att ventilera ut fukten då fuktautomatiken är inställd på maxvarv.
Läge 3 - Med närvaro sensorn avstängd
Lika som Läge 1, med kontinuerligt grundflöde på lågvarv och fuktautomatik, på högvarv, men utan närvarosensor.
Lägen för tillfälliga ventilationsbehov
Läge 4 - Autostart via fukt- och närvarosensor
Startar automatiskt vid närvaro IR/ljus eller när fuktnivån höjs i rummet.
Närvaro - mellanvarv, fukt - högvarv.
Kallrasspjäll (finns att köpa som tillval).
Läge 5 - Manuell start/stopp via strömbrytare
Vid start går fläkten på högvarv.
Kallrasspjäll (finns att köpa som tillval).
Läge 6 - Vädringsfunktion/ventilerar t.ex. fritidshuset även när du inte är där
Om fläkten varit inaktiv i mer än ett dygn startar den automatiskt och vädrar ur ditt hus i 30 minuter var 12:e timma.
I övrigt som läge 4. Kallrasspjäll (finns att köpa som tillval). Värmeflyttare
Läge 7 - Spar energi, ta hand om överskottsvärmen från din braskamin
Flyttar överskottsvärme från ett rum till ett annat rum. Med inbyggd elektronisk termostat.
Dokument
Recensioner
Jag valde 5 stjärnor för att fläkten är tyst och lätt att rengöra
Funkar bra, lätt att välja läge och installera.
Efter en bra montering och en bra anvisning så funkar den perfekt 👌
Mycket bra fläkt.
Allt fungerade perfekt!
Känns som det är en produkt av hög kvalitet.
Effektiv, tystgående, många olika inställningsalternativ.
Fungerar alldeles utmärkt.Tyst och gör sitt jobb
Lätt att installera, effektiv, tyst. Gör jobbet!
Extremt tystgående och reaktionssnabb.
Snygg och bra fläkt.
Helt okej och enkel att installera.
Bra badrumsfläkt. Lätt att installera. Går tyst. Kör den på läge 1, och det fungerar riktigt bra
Fläkten går tyst och uppfyllde alla våra krav efter beslut att byta fläkt
Fläkten är suveränt enkel och praktisk med sitt inställningsprogram. Detta är den tredje fläkten av detta märke jag sätter upp.
Mycket bra badrumsfläkt, med massor av olika inställningar. Inbyggd fukt och rörelsesensor.
Egenskaper
| Varumärke | Klimatfabriken |
| Art.Nr. | 8751526 |
| Kanaldimension | 100 (80 - 125) mm |
| Kapacitet | 110 m3/h |
| Färg | Vit |
| Effekt | 3 W |
| Spänning | 230 V |
| Djup | 55 mm |
| Höjd | 175 mm |
| IP-Klassning | IP44 |
| Material | PP-Plast |
| Serie | Klimat |
| Timerfunktion | Ja |
| Bredd | 175 mm |
| Fuktstyrning | Ja |
| RSK-nr | 8751526 |
| EAN-nr | 7350088510216 |

