Bastudörr Thermory Classic
fr.2 399 kr
Sänkt pris!på utvalda
Välj variant

Classic
2 399 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Bastudörr Classic från Thermory är en snygg glasdörr med ett stabilt, rektangulärt handtag av furu. En bastudörr i glas ger bastun mer ljus och rymd och den är dessutom säker att använda eftersom glaset i dörren är av 8 mm härdat säkerhetsglas.
Varumärke
ThermoryBeskrivning
Bastudörr Classic från Thermory är en snygg glasdörr med ett stabilt, rektangulärt handtag av furu. En bastudörr i glas ger bastun mer ljus och rymd och den är dessutom säker att använda eftersom glaset i dörren är av 8 mm härdat säkerhetsglas.
Denna glasdörr är speciellt utvecklad för bastur. Med dörren ingår monteringsfärdig 42x92 mm furukarm, silikontätning i karmen, säkerhetsglas, justerbara gångjärn, reglerbart rullås och ett stabilt rektangulärt handtag. Dörren är tillverkad i härdat glasvilket gör den nästintill okrossbar när den sitter på plats. Vid montering är glaset dock väldigt skört, då den lätt kan gå i tusen bitar om kanten på glaset stöter i hårt underlag, exempel golvet/vägg/tak.
OBS! Se till så att du har ca 30-70 mm högre mått i dörrhålet än vad karmens mått är. Det är för att få in luft under dörren och för att undvika att vatten sugs upp i ändträet på karmen.
OBS! Se till så att du har ca 30-70 mm högre mått i dörrhålet än vad karmens mått är. Det är för att få in luft under dörren och för att undvika att vatten sugs upp i ändträet på karmen.
Recensioner
AndersVerifierad köpare
för 2 månader sedanDörren funkar i sig som en dörr. Känns lite billigare i konstruktionen. Dörrbladet nederkant hamnar precis kant i kant med dörrposten. Den skickades ovadderad endast dörr i en kartong med handtaget löst i en påse skramlandes emot glaset. (Var försiktig när du tar emot paketet och flyttar det!)
+ Går att öppna och stänga
- Dåligt förpackad
Kristian HVerifierad köpare
för 3 månader sedanSnygg och rejäl.
Roger AVerifierad köpare
för 3 månader sedanJag hade redan en egen vision om vårt nybyggda badrum och bastu! Började med att maskera, grundmåla och måla svart två ggr inklusive handtag på samma sida mot badrummet! Vid montering mont jag två playwood remsor för stadga och enklare mont, använde karm hylsor och lös skruv för hylsor! Allt blev perfekt!
+ Mycket för pengarna
+ Bra kvalitet
- Monterings anvisningen, min egna är bättre och säkrare, så man inte riskerar att spränga glas dörren!
Egenskaper
| Varumärke | Thermory |
| Utförande | Limmad Furu |
| Bredd | 690, 790 mm |
| Höjd | 1890, 1990 mm |
| Glas | Ja |
| Bredd | 69, 79 cm |
| Glastyp | Brons, Klarglas, Rökfärgad |
| Serie | Classic |
| Produkttyp | Bastudörr |
| Glastjocklek | 8 mm |
| Tjocklek | 8 mm |
| Vändbar | Ja |
| Material | Glas/Furu, Glas/Trä |
