Bastupanel Asp Kärnsund Wood Link 12X65 mm
Pris/frp 759:-
fr.52,71 kr/lpmSe priset!
Välj variant

12X65 mm
0 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Bastupanel av Asp från Kärnsund Wood Link är särskilt lämpad för användning i bastu på grund av ett högt isoleringsvärde och en låg värmeledningsförmåga. Bastulaven är nästa helt kvistfri och ger till skillnad från traditionell bastu-inredning, ett renare och prydligare intryck.
Varumärke
Kärnsund Wood LinkBeskrivning
Bastupanel av Asp från Kärnsund Wood Link är särskilt lämpad för användning i bastu på grund av ett högt isoleringsvärde och en låg värmeledningsförmåga. Bastulaven är nästa helt kvistfri och ger till skillnad från traditionell bastu-inredning, ett renare och prydligare intryck.
Teknisk Information
- Vanliga namn: Asp/european aspen
- Vetenskapligt namn: Populus tremula
- Ursprung: Baltikum
- Trädstorlek: 15-20 m högt, 0,6-1,0 m i diameter
- Medelvikt som torkad: 430 kg/m3
- Hårdhet: Brinell 1,2
- Brottstyrka: 53 mpa
- Elastisk styrka: 9700 mpa
- Krympning: radiell: 3,8%, tangientiell: 9,2%, t/r ratio: 2,4
Certifiering
Certifierat trä för ett hållbart och rättvist skogsbruk. Kärnsund Wood Link levererar miljö- och rättvisecertifierat trä. Handel med certifierat trä ökar träråvarans värde och förbättrar då möjligheterna till ett ansvarsfullt skogsbruk till gagn för miljön, och för de människor som är beroende av inkomst från skogen.
- Vanliga namn: Asp/european aspen
- Vetenskapligt namn: Populus tremula
- Ursprung: Baltikum
- Trädstorlek: 15-20 m högt, 0,6-1,0 m i diameter
- Medelvikt som torkad: 430 kg/m3
- Hårdhet: Brinell 1,2
- Brottstyrka: 53 mpa
- Elastisk styrka: 9700 mpa
- Krympning: radiell: 3,8%, tangientiell: 9,2%, t/r ratio: 2,4
Certifiering
Certifierat trä för ett hållbart och rättvist skogsbruk. Kärnsund Wood Link levererar miljö- och rättvisecertifierat trä. Handel med certifierat trä ökar träråvarans värde och förbättrar då möjligheterna till ett ansvarsfullt skogsbruk till gagn för miljön, och för de människor som är beroende av inkomst från skogen.
Dokument
Recensioner
SvenVerifierad köpare
för 4 månader sedanAllt gick att använda men obs bredden skiljer vid olika leveranser. Dåligt att det inte går att köpa ganska dyr produkt styckevis vid komplettering!
+ Bra kvalitet
- Går ej att köpa per löpmeter
EvaVerifierad köpare
för 5 år sedanSnygg och hög kvalitet. Enkel att montera - vi använde panelclips. Endast 2 av 136 panelbrädor hade ett litet skönhetsfel. Kan rekommenderas.
Maria RVerifierad köpare
för 6 år sedanMycket bra kvalitet på virket.
Kjell J MVerifierad köpare
för 7 år sedanHelt enkelt enastående, mycket fint virke.
Egenskaper
| Varumärke | Kärnsund Wood Link |
| Art.Nr. | MX402120651800PAKK |
| Bredd | 65 mm |
| Längd | 1800, 2100, 2400, 2700, 3000 mm |
| Typ | Bastupanel/Innepanel |
| Åtgång | 18,2 lpm/m2 |
| Material | Asp |
| Yta | Hyvlad |
| Antal | 8 st/frp |
| Tjocklek | 12 mm |
| Mått | 1800x65x12, 2100x65x12, 2400x65x12, 2700x65x12, 3000x65x12 mm |
