Ångbastu Arrow 6130

6130

Beskrivning
- Fläkt
- Löstagbar front
- Elanslutning 1fas 16amp
- Doftbehållare för aromatiska oljor
- LED-takbelysning
- LED-display med touch knappar
- Färgskiftande LED-väggbelysning
- Ångan är ställbar mellan 25 – 47 grader, med 45 grader som standardtemp
OBS! Kräver en takhöjd på minst 230cm.
Dokument
Recensioner
En underbar lagom stor ångbastu som jag kan ha i mitt badrum utan att behöva flytta på en massa prylar. Den värmer så skönt när man har varit ute i kylan, den värmen min kropp som bara värker jämt så att det blir bättre tack vare värmen. Detta är min andra ångbastu, hade en tidigare som var bra så jag köpte denna Arrow 6130 och när den var monterad och klar så upptäckte jag vilka fina finesser det var i den, man kunde ställa in värmen ända upp till 60 grader jämfört med den förra som bara värmde till 30 grader
Bra packat. Att sätta ihop kabinen tog några timmar och kräver två personer. Silvertape som hjälp i monteringen rekommenderas. Väl på plats fungerar den utmärkt. Har inte blivit klok på fotmassagen och hur den skall fungera. Radion fungerar fint, men bluetooth-mottagaren har jag inte sett ett spår av. Kanske saknades den i leveransen. Ångfunktionen är prima och man får en härlig bastu på kort tid. Bra belysning, men "tivoli"-ljuset hade jag kunnat avvara.
Produkten fungerar helt ok. Det enda jag har invändningar emot är att displayen i ångbastun inte är likadan som den är i användar manualen. Det är lite förvirrande.
Egenskaper
| Varumärke | Arrow |
| Art.Nr. | 6130 |
| Produkttyp | Ångbastu |
| Bredd | 1150 mm |
| Längd | 850 mm |
| Höjd | 2170 mm |
| Belysning | Ja, LED |
| Blandare | Ja |
| Profil | Aluminium |
| Vikt | 120 kg |
| Ryggmassage | Nej |
| Bottenplatta ingår | Ja |
| Anslutning El | 1 fas 16 A |
| Spänning | 220 V |
| Fotmassage | Nej |
| Glastyp | Tonat glas |
| Massagemunstycke | Ja |
| Material | Härdat säkerhetsglas |
| Max Temperatur | 47 °c |
| Effekt/prestanda | 3000 W |
| Placering | Hörn |
| Form | Rak |
| Antal Dörrar | 2 st |
| Glastjocklek | 5 mm |
| Display | Ja |
| Handdusch | Ja |
| Termostat | Ja |
| Takdusch | Ja |
| RSK-nr | 7390530 |
| EAN-nr | 7391551061309 |


