Duschkabin Contura Shower Next NKHNKH 79 Vit Profil Mönstrad Styrénplast 700x2050x900 mm

Next NKH
NKH 79 Vit Profil Mönstrad Styrénplast 700x2050x900 mm

Beskrivning
Profilerna är vitlackerade. De är släta med dolda tätningslister utan onödiga skarvar och lätta att hålla rena. Topp- och bottenprofilen ger en stabil dusch. Kabinkaren är i vit emaljerad stålplåt. Justerbara ben gör att duschkabinen alltid står jämnt mot golvet.
Contura Shower Next duschkabin NKH med klassisk hörningång och skjutdörrar, har släta vita bakstycken som effektivt döljer t. ex. vägg och rörinstallationer, eller annat som inte behöver synas. Det gör att den passar både i badrum och i andra utrymmen som källare, tvättstuga eller i sommarstugan. Skjutdörrarna har vippfunktion för enkel rengöring. De har en limmad och en fast del vilket gör dem säkra och stabila. På Contura Shower Next NKH 70x90 och 90x70 sitter blandarpaketet på 70-sidan. Duscharrangemang, hårsil och avställningshylla ingår, termostatblandare beställs separat.
Contura Shower Next duschkabin NKH i måtten 80x80 och 90x90 cm finns med framstycken och dörrar i glas eller diskret mönstrad styrén, övriga mått är helt i styrén. Höjd 2000-2050 mm.
Dokument
Recensioner
Halt golv och lite skrammlig is väggar och dörrar.
Helt enligt beskrivningen, men som fler skrivit så är ritningen till ihopmontaget lite av en katastrof, det tar dock inte länge innan man klurat ut allt och får en bra duschkabin. Om man nu ska klaga på något så passar inte dusch hantaget i hållare som det ska men i stora hela ett bra köp.
Fin duschkabin med skjutdörrar i ena hörnet. Vi, två personer utan fackkunskaper, byggde den själva under en eftermiddag. Byggbeskrivningen är oklar här och där, vilket försvårar monteringen. Den skulle kunna göras mycket bättre och tydligare, med tydligare bilder och tydligare hänvisningar till vilka delar som avses och hur de skall vändas. Själva konstruktionen verkar mycket bra och väl uttänkt.
Bra Mont.inf, enda negativa är lösningen med att fästa frontplåten.
Motsvarade beskrivning på hemsidan
Egenskaper
| Varumärke | Contura Shower |
| Art.Nr. | 0655095 |
| Typ | Duschkabin |
| Storlek | 700x900 mm |
| Bredd | 700 mm |
| Djup | 900 mm |
| Höjd | 2050 mm |
| Serie | Next |
| Blandare | Nej |
| Profil | Vit |
| Vikt | 43 kg |
| Glastyp | Mönstrat glas |
| Ryggmassage | Nej |
| Bottenplatta ingår | Ja, emaljerad stålplåt |
| Material | Styrénplast |
| Placering | Hörn |
| Form | Rak |
| Fotmassage | Nej |
| Massagemunstycke | Nej |
| Handdusch | Ja |
| Antal Dörrar | 2 st |
| Termostat | Nej |
| Glastjocklek | 4 mm |
| Takdusch | Nej |
| RSK-nr | 7394483 |
| EAN-nr | 7391515415513 |

