Duschkabin Hafa Polaris Round

Polaris Round
Beskrivning
Övrigt:
-Duschkabinen har en standardhöjd på 1995 mm som kan justeras mellan 1980-2010 mm vilket gör att du kan ha den i ett endast 2 m högt utrymme (tänk på att duschhuvudet sticker upp något om det är placerat högt på duschstången).
-4/6 mm härdat säkerhetsglas.
-Stabilt kar i vit akryl med avtagbar front, lättåtkomligt vattenlås.
-Höjd 120 mm och justerbart med 30 mm.
-Silverfärgade profiler/klart glas.
-Duschset Hafa Lime medföljer (utan blandare)
-Kabinkoppling ingår ej.
Blandarmontering:
Storlek 800x800 mm och 900x900 mm: Monteringen av blandaren görs på höger eller vänster sida.
Storlek 700x900 mm och 900x700 mm: Monteringen av blandaren görs alltid på 70 cm sidan.
5 års garanti
Hafa erbjuder 5 års garanti på denna produkt mot fabrikations- och materialfel. Produkterna utvecklas i Sverige med högsta fokus på kvalitet och hållbarhet över tid så att du kan känna dig trygg i ditt val. Läs mer här https://www.bygghemma.se/medias/hafa/garanti_hafa_5ar_low.pdf
Dokument
Recensioner
Levde inte upp till förväntningarna. Skjutdörren väldigt bred på 70-sidan, så öppningen blir väldigt liten. Innermåttet väldigt litet (830x630), så det är trångt i duschen (jämfört med min tidigare med samma yttermått). Bottenplattan svår att få horisontell med så många "fötter" att justera. SILEN PÅ TOK FÖR LITEN, MÅSTE TÖMMA DEN EFTER VARJE DUSCH. Förvarnades av en granne med Hafa-duschkabin men hoppades att ni åtgärdat detta efter hens påpekande till er tidigare. Det står alltid vatten kvar i koppen runt silen och eftersom det inte fanns med något annat än en monteringsinstruktion så vet jag inte hur jag får loss den och kan tömma ut gammalt vatten och rengöra den. Jag hade önskat att ni haft duschen som demo i butik! Ni får gärna höra av er om ni vill kommentera.
Snygg duschkabin. Dålig monteringsanvisning. Täckningen nedtill som enkelt ska kunna tas bort och sättas tillbaka vid städning är mycket skör och sprack redan vid monteringen. Bör tillverkas av emaljerad plåt.
fick en vänster istället för höger orkade inte skicka tillbaks utan fick tänka om och flytta annat istället, blev bra till slut
Duschkabin är rätt så snygg, ungefär som jag väntat mig. Det som sänker betyget är att instruktionsbladet är något otydligt och film på youtube finns bara för en kvadratisk duschkabin vilken är lättare att montera. Monteringen tog längre tid än jag tänkt mig.
Farligt halkigt duschkar. Fyller duschkaret med vatten när du duschar, avloppet håller inte undan det. Det finns alltid vatten kvar i avloppet. Varför? Inte fräscht! Klumpigt duschmunstycke. Mjuka ”golvfotskydd” som inte sitter på plats när du flyttar på duschen. Kan lossna. Är dessutom för korta.
Tycker att det var svårt att förstå sig på monteringen trots beskrivning på svenska och på You Tube. Svårt att ta bort hår i silen då den inte går att ta lös. Svårt att få dit gummilisterna i framkant då de inte var skurna i rätt längder.
Kabinen är som helhet mycket bra. Den löstagbara sockeln är mycket ömtålig och har brister i tillverkningen som gör att den spricker vid när man tar lös den. jag väntar nu på min fjärde sockel eftersom ersättningsprodukterna gått sönder vid transporten. Samtliga ersättningssocklar har haft tillverkningsfel
Egenskaper
| Varumärke | Hafa |
| Art.Nr. | 1450010H |
| Typ | Duschkabin |
| Storlek | 700x900, 900x700, 900x900 mm |
| Bredd | 700, 900 mm |
| Djup | 700, 900 mm |
| Höjd | 1980 mm |
| Serie | Polaris |
| Blandare | Nej |
| Profil | Matt aluminium |
| Vikt | 87, 92, 93 kg |
| Ryggmassage | Nej |
| Bottenplatta ingår | Ja |
| Färg på Kar | Vit |
| Glastyp | Klarglas |
| Garanti | 5 år |
| Material | Härdat säkerhetsglas |
| Placering | Hörn |
| Form | Rund |
| Fotmassage | Nej |
| Massagemunstycke | Nej |
| Handdusch | Ja |
| Antal Dörrar | 2 st |
| Termostat | Nej |
| Glastjocklek | 4 mm |
| Takdusch | Nej |
| Hängning | Höger, Vänster |


