Handdukstork Svedbergs Loki
Nyhet
Loki

Beskrivning
Den är utformad som en klassisk stege med runt formspråk och har god värmeförmåga för att du ska få varma och torra handdukar.
Om Svedbergs
Svedbergs grundades redan 1920 och har sedan 1962 tillverkat kvalitetsprodukter för badrum. Idag är företaget marknadsledande i Norden på badrumsmöbler och noterat på Stockholms fondbörs. Produktutveckling, design och produktion sker till stor del på företagets egen anläggning i Dalstorp. Under begreppet Hela ditt badrum marknadsförs ett brett sortiment bestående av badrumsmöbler, badkar, duschar, blandare, WC, belysning, handdukstorkar.
Skötselråd
Innan du utför underhåll, stäng alltid av handdukstorken. Rengör produkten med en torr eller fuktig trasa. Använd en mycket liten mängd rengöringsmedel som inte innehåller lösningsmedel eller slipmedel. Kromade, färgade, eller metallytor skadas lätt av syra, stålull och rengöringsmedel med ammoniak eller slipmedel.
Egenskaper
| Varumärke | Svedbergs |
| Bredd | 450 mm |
| Höjd | 800 mm |
| Djup | 122 mm |
| Anslutning | El |
| Serie | Loki |
| Färg | Krom |
| IP-Klassning | IP44 |
| Vikt | 4,9 kg |
| Material | Rostfritt stål |
| Spänning | 230 V |
| Anslutning Vatten | Nej |
| Anslutning El | Ja |
| Yta | Blank |
| Garanti | 5 år |
| Stickpropp | Ja |
| Effekt/prestanda | 56 W |
| Storlek | 45x80 cm |
| Storlek | 450x800 mm |
| Utförande | Anslutning Höger, Anslutning Vänster |