Takduschset Bathlife Stimma TappMässing
Rek. pris 9 849 kr
7 399 kr
Vald variant
Färg:
Mässing
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Stimma Tapp
Mässing
7 399 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Takduschset Bathlife Stimma Tapp är en takdusch med badkarsblandare. Stimma Tapp är ett komplett takduschset i klassisk och stilren design som passar in i de flesta badrum. Stimma Tapp är ett takduschset med en tryckbalanserad termostatblandare med ett säkerhetsstopp på 38 grader.
Varumärke
BathlifeBeskrivning
Takduschset Bathlife Stimma Tapp är en takdusch med badkarsblandare. Stimma Tapp är ett komplett takduschset i klassisk och stilren design som passar in i de flesta badrum. Stimma Tapp är ett takduschset med en tryckbalanserad termostatblandare med ett säkerhetsstopp på 38 grader.
Blandaren till takduschsetet kan installeras antingen som 150 cc eller 160 cc med medföljande excenter som ingår.
Teknisk data
- Varmvatten: min 50 grader-max 90 grader
- Kallvatten: min 4 grader-max 25 grader
- Arbetstryck: 50-1000 kpa
- Rekommenderat tryck: 100-600 kpa
Rengöring
Ta dagligen bort tvål- och kalkrester med en fuktig trasa. Använd inte rengöringsmedel som är etsande, syrahaltiga eller slipande eftersom de kan göra bestående skada på förkromning, lackering, förgyllning etc.
Den här produkten har utvecklats i Sverige av Bathlife of Sweden. Det betyder att den har producerats med etik och miljö i åtanke. Bathlifes mål är att leverera en prisvärd, kvalitativ produkt du kan lita på och njuta av under lång tid, som kvalitetssäkrats per europeisk standard.
Teknisk data
- Varmvatten: min 50 grader-max 90 grader
- Kallvatten: min 4 grader-max 25 grader
- Arbetstryck: 50-1000 kpa
- Rekommenderat tryck: 100-600 kpa
Rengöring
Ta dagligen bort tvål- och kalkrester med en fuktig trasa. Använd inte rengöringsmedel som är etsande, syrahaltiga eller slipande eftersom de kan göra bestående skada på förkromning, lackering, förgyllning etc.
Den här produkten har utvecklats i Sverige av Bathlife of Sweden. Det betyder att den har producerats med etik och miljö i åtanke. Bathlifes mål är att leverera en prisvärd, kvalitativ produkt du kan lita på och njuta av under lång tid, som kvalitetssäkrats per europeisk standard.
Dokument
Recensioner
TinatVerifierad köpare
för 1 vecka sedanTakduschsetet är snyggt och stilfullt men nackdel är att en del av den är för mycket i plast
LottaVerifierad köpare
för 2 månader sedanSpeciellt blandaren är väldigt fint. Är dock besviken på att resterande delarna är plast i mässingfärg. Det hade jag förväntat mig kvalitet av.
+ Väldigt vacker och tugn blandare
- Mycket plastdelar
Egenskaper
| Varumärke | Bathlife |
| Art.Nr. | 401054034 |
| Färg | Mässing |
| Höjd | 1175 mm |
| CC-mått | 150 mm |
| Duschanslutning | G 1/2 |
| Utlopp | Nedåt |
| Takdusch | Ja |
| Handdusch | Ja |
| Yta | Blank |
| Blandare | Ja |
| Längd Slang | 1,5 m |
| Duschhuvud | 240 mm |
| Montering | För vägg |
| Grepp | Tvågreppsblandare |
| Material | Mässing |
| Serie | Stimma |
| Produkttyp | Takduschset |
| EAN-nr | 7330027151670 |




