Takduschset Hansgrohe Raindance Air 240 Comfort Showerpipe
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Raindance Air 240 Comfort Showerpipe

Beskrivning
Duschmunstycket är utrustat med antikalkfunktionen QuickClean. Detta gör att du enkelt gnuggar bort smuts och kalk med handen från munstycket och denna funktion förlänger också produktens hållbarhet.
På handduschen byter du enkelt mellan olika stråltyper genom Hansgrohes Selectknapp.
Övrigt
- Till 150 cc modellen medföljer det inte kåpor
- STA 1377
- Helförkromad strålskiva
- Anslutningsstorlek DN15
- Anslutningsgänga G 1/2
- Monteringstyp: ytmontering
- Förbrukaraktivering genom vridning
- Höjdinställningsbar handduschhållare
- Inställningsbar varmvattenbegränsning
- Flödesmängd RainAir (vid 3 bar): 17 l/minut
- Lämpad för genomflödesvärmare med en effekt på 18 kW
Installation
Före installation måste ledningarna vara renspolade fram till blandaren.
Rengöring
För att rengöra din Hansgrohe produkt, torka den med en mjuk ren trasa efter användning. Tvålvatten eller ett flytande rengöringsmedel kan användas, men inga skrubbmedel får användas. Smuts och avlagringar av kalk kan tas bort med ättika eller en svag lösning av syra, du kan lämna den att verka för en kort stund och skölj sedan med rikligt med vatten.
Recensioner
Gör sitt jobb och är dessutom snyggt och jag upplever det som hög kvalitet.
Lagom storlek på takduschen (24 cm) med väldigt många utloppshål som tillsammans med luftinblandningen ger en mycket behaglig känsla i duschstrålen. Oerhört temperaturstabil blandare som aldrig ger någon värme- eller köldchock när man vrider på efter intvålning, eller till och med om man spolar i toan bredvid. Bra att handduschen snurrar på slangen, håller slangen fin. Haft min första i exakt 10 år och allt funkar lika bra som när den var ny. Nu installerat en till i ett annat badrum.
Det vi speciellt gillar är handduschens läge där vatten blandas med luft. Dels är det vattenbesparande men det härliga är att det blir stora mjuka härliga vattenstrålar från duschen. Det bästa vi varit med om!
Riktigt grym dusch, vilken härlig duschupplevelse. känns verkligen som regndroppar så härligt!
Jätte nöjd med både dusch och munstycket :)
En underbar upplevelse att känna vattnet strömma ner över huvudet! Så här ska en dusch vara!!!
Mycket nöjd med produkten precis vad jag förväntade efter att kontrollerat flera andra produkter!
härlig dusch med skön stråle både tak och handdusch. hög kvalitet på vred, tight liksom.
Kan rekommenderas. Den är snygg.
Vilken härlig dusch. Spa känsla
Bra att den fanns med cc 160 mm excentrar. Lätt att montera Lätt att betala varan
Egenskaper
| Varumärke | Hansgrohe |
| Art.Nr. | 27233000H |
| Färg | Krom |
| Bredd | 305 mm |
| Höjd | 1230 mm |
| Djup | 460 mm |
| CC-mått | 150, 160 mm |
| Duschanslutning | G 1/2 |
| Takdusch | Ja |
| Handdusch | Ja |
| Blandare | Ja |
| Funktion | Ecostat, RainAir, Rain |
| Montering | För vägg |
| Garanti | 5 år |
| Serie | Raindance |
| Typ | Takduschset |
| Längd Slang | 1,6 m |
| Duschhuvud | 240 mm |
| Topptestad | Ja |
| Piputsprång | 460 mm |
| Längd | 592 mm |
| Termostat | Ja |
