Takduschset Tapwell TVM7200-160 Edition 2 160 ccKrom
Topptestad
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

TVM7200-160 Edition 2 160 cc
Krom

Beskrivning
Tapwell lägger all tillverkning i Italien, som är världsledande när det gäller teknik, material och design. Tillsammans med Tapwells stora kännedom om svenska byggnormer, installationsmetoder och konsumentönskemål – och deras förmåga att översätta dessa i tydliga kravspecifikationer – kan resultatet bara bli ett: hög kvalitet och innovativ design till bra priser.
Om ytorna
- Mässing är ett material som med tiden får en vacker patina men kan putsas upp med mässingsputs.
- Koppar får också patina, kraftigare och mörkare än mässingen. Varken koppar eller Grottesco (rå/obehandlad mässing) bör poleras.
Eftersom alla Tapwellblandare testas med vattentryck före leverans från deras fabrik kan kondens finnas kvar i kartongen, vilket kan göra patineringsprocessen kan börja även innan produkten är på plats.
Installation
Vid installation måste ledningarna fram till blandarna renspolas innan montering.
Rengöring
Ytan torkas av med en mjuk trasa och ljummet vatten och eventuellt med tvållösning. Ytan tål inte basiska, sura, kalklösande eller slipande rengöringsmedel.
Dokument
Recensioner
Takduschen Tapwell TVM7200 är utan tvekan en av marknadens bästa. Driftsäker, elegant och skön att använda.
Har bara använt den några få gånger ännu men den fungerar bra. Som i alla takduschar är det ganska mycket vatten kvar i duschen när man stängt av vattnet. Bra att det följde med två munstycken till handduschen, ett runt och ett smalare.
Snygg design och bra kvalitetskänsla. Men saknar symboler för varmt/kallt.
Snyggt och fint design
Snygg design och skön duschtvål. Lätt att montera. Bra helt enkelt.
Så snygg och fungerar bra!
Jätte fin och bra kvalitet.
Så nöjd med detta duschset. Känns som ett skönt sommarregn när takduschen används.
Tror inte på att det finns det dom sa om att värmen skulle vara jämn och inte fluktuerar. Så är det inte man bränner sig inte, men inte jämn i alla fall.
Mycket lätt att reglera. Mycket bra handdusch. Tyvärr rätt dyr.
Riktigt bra och stilren. Följer med två handhållna duschmunstycken vilket är bra. Hållaren till handmunstycket är dock fast och inte riktbart. Upplevs störande om man önskar använda handduschen men inte hålla i den.
Duschblandaren har hög kvalitet och vacker mässingsfärg . Dessutom går det att justera höjden då takduschen enkelt går att förlänga
Helt perfekt funktion. Dessutom snygg design
Så snygg armatur
Egenskaper
| Varumärke | Tapwell |
| Art.Nr. | 9418665 |
| Färg | Krom |
| Höjd | 1270 mm |
| CC-mått | 160 mm |
| Duschanslutning | G 1/2 |
| Utlopp | Uppåt och Nedåt |
| Takdusch | Ja |
| Handdusch | Ja |
| Blandare | Ja |
| Tillverkarens Art.Nr. | 9418665 |
| Längd Slang | 1,5 m |
| Duschhuvud | 250 mm |
| Topptestad | Ja |
| Montering | För vägg |
| Material | Mässing |
| Serie | TVM |
| Typ | Takduschset |
| RSK-nr | 8191089 |
| EAN-nr | 8010851047187 |





