Takduschset Westerbergs Natrix Nexus 160 ccBorstad Mässing
Nyhet

Beskrivning
Westerbergs Natrix är en komplett takdusch med termostatblandare. Den runda taksilen har antikalkfunktion, och en diameter på 250 mm. Antikalkfunktionen gör att du enkelt tar bort kalk genom att dra fingrarna över gummimunstyckena på taksilen.
Höjden på takduschen justerar du enkelt med Natrix teleskopfunktion, och duschsetets handtag kan rotera fritt utan att slangen tvinnar sig. Handduschen är nätt och tillverkad i högkvalitativt rostfritt stål, placerad på glidare för flexibel användning.
Duschen finns i flera kulörer för att passa just ditt hem och din stil. Komplettera gärna med matchande blandarfäste.
Om Nexus
Den här produkten är en del av Westerbergs kollektion Nexus, där allt till badrummet finns i samma kulör. Skapa ett hem som speglar din personlighet, dina behov och din stil. Westerbergs - One of a Kind.
Egenskaper
- Ingår i kollektion Nexus - allt i samma kulör
- Spärrknapp vid komforttemperatur 38°C
- Mjukt rundad takdusch
- Antikalkfunktion på taksilen
- Teleskopisk justerbar höjd: 83–130 cm
- Hannddusch på glidare
- Omkastarfunktion i flödesvredet
- Köp till blandarfäste
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Westerbergs |
| Art.Nr. | 20030402 |
| Färg | Borstad Mässing |
| Bredd | 297 mm |
| Djup | 510 mm |
| CC-mått | 160 mm |
| Duschanslutning | G 3/4 |
| Vikt | 5 kg |
| Utlopp | Uppåt och Nedåt |
| Takdusch | Ja |
| Handdusch | Ja |
| Yta | Borstad |
| Blandare | Ja |
| Termostat | Ja |
| Längd Slang | 1,5 m |
| Duschhuvud | 250 mm |
| Min Höjd | 895 mm |
| Grepp | Tvågreppsblandare |
| Max höjd | 1300 mm |
| Produkttyp | Takduschset |
| Standard | EN1111 |
| Serie | Nexus |
| Material | Rostfritt stål |
| EAN-nr | 7333231006118 |







