Rosenhandske Gardena Mobilpekfunktion
fr.339 kr
utvalda påKampanj
Välj variant
Tillfälligt slut
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Till och med taggiga växter som rosenbuskar behöver tas om hand, och rosenhandskarna från Gardena passar perfekt för detta. Den långa manschetten med fäste skyddar handleden och underarmen.
Handflator och fingrar får också extra skydd med hjälp av stickbeständigt aramidmaterial så att du inte sticker dig på taggarna. Det innebär att du kan ta ett stadigt grepp om en taggig buske eller när du ska bära bort taggiga klipprester.
Varumärke
GardenaBeskrivning
Till och med taggiga växter som rosenbuskar behöver tas om hand, och rosenhandskarna från Gardena passar perfekt för detta. Den långa manschetten med fäste skyddar handleden och underarmen.
Handflator och fingrar får också extra skydd med hjälp av stickbeständigt aramidmaterial så att du inte sticker dig på taggarna. Det innebär att du kan ta ett stadigt grepp om en taggig buske eller när du ska bära bort taggiga klipprester.
Om du vill använda din smartphone eller surfplatta medan du arbetar behöver du inte ta av dig handskarna eftersom tumme och pekfinger är smartphonekompatibla tack vare mobilpekfunktionen.
Rosenhandskarna kan bäras bekvämt under lång tid eftersom de är fria från skadliga ämnen tack vare Oeko-Tex® Standard 100-certifieringen.
38 % polyester, 32 % nylon, 16 % polyuretan, 8 % aramid, 4 % bomull, 2 % elastan
Rosenhandskarna kan bäras bekvämt under lång tid eftersom de är fria från skadliga ämnen tack vare Oeko-Tex® Standard 100-certifieringen.
38 % polyester, 32 % nylon, 16 % polyuretan, 8 % aramid, 4 % bomull, 2 % elastan
Egenskaper
| Varumärke | Gardena |
| Storlek | S, L |
| Färg | Grå |
| Produkttyp | Trädgårdshandskar |
| Bredd | 12 cm |
| Längd | 36 cm |
| Höjd | 2,5 cm |
| Tillverkarens Art.Nr. | 970471601, 970487601 |
| Vikt | 0,151, 0,161 kg |

