Innerdörr Swedoor Style 03BxH: 80x210 cm
2 334 kr
1 009 krSpara 57 %Kampanj55 tim kvar!
Behöver du hjälp med ditt köp?Ring till våra produktrådgivare!
Vald variant
Höjd Modulmått:
210 cm
Bredd Modulmått:
80 cm

Style 03
BxH: 80x210 cm
1 009 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Style är en lätt, formpressad dörr med klassiskt spegelmönster. En prisvärd, stabil dörr som fyller ditt grundläggande behov av vad en dörr ska ge. För att höja kvalitetskänslan och dämpa ljudet kan du välja en karm med tätningslist.
Varumärke
SwedoorBeskrivning
Style är en lätt, formpressad dörr med klassiskt spegelmönster. En prisvärd, stabil dörr som fyller ditt grundläggande behov av vad en dörr ska ge. För att höja kvalitetskänslan och dämpa ljudet kan du välja en karm med tätningslist.
Att tänka på
- Hängning behöver inte bestämmas i förväg på innerdörrar då du monterar karmen själv och kan vända låskolven med ett enkelt handgrepp.
- Alla nya dörrar levereras med snap-in gångjärn som de flesta hus har efter 1972. Före 1972 var det tappbärande gångjärn som användes. Om du funderar på att använda den gamla karmen till en ny dörr, kontrollera att den har snap-in gångjärn. I andra fall måste dörr med gammal standard beställas.
- Trösklar finns i tre modeller; som tröskelplatta (ingår till Swedoor standardkarm och +Karm), falsad tröskel eller badrumströskel (kan köpas till).
- Innerdörrskarmar kan beställas i tre olika bredder beroende på väggtjocklek; 68, 93 eller 118 mm.
- På dörr med höjden 200 cm är ramen lika hög i underkant och överkant.
Garanti
5 års fabriksgaranti på samtliga Swedoor innedörrar.
OBS! Måtten är modulmått (se PDF Måttabell för exakt mått).
Karm, överstycke, tröskel och handtag ingår ej.
Låskista ingår.
- Hängning behöver inte bestämmas i förväg på innerdörrar då du monterar karmen själv och kan vända låskolven med ett enkelt handgrepp.
- Alla nya dörrar levereras med snap-in gångjärn som de flesta hus har efter 1972. Före 1972 var det tappbärande gångjärn som användes. Om du funderar på att använda den gamla karmen till en ny dörr, kontrollera att den har snap-in gångjärn. I andra fall måste dörr med gammal standard beställas.
- Trösklar finns i tre modeller; som tröskelplatta (ingår till Swedoor standardkarm och +Karm), falsad tröskel eller badrumströskel (kan köpas till).
- Innerdörrskarmar kan beställas i tre olika bredder beroende på väggtjocklek; 68, 93 eller 118 mm.
- På dörr med höjden 200 cm är ramen lika hög i underkant och överkant.
Garanti
5 års fabriksgaranti på samtliga Swedoor innedörrar.
OBS! Måtten är modulmått (se PDF Måttabell för exakt mått).
Karm, överstycke, tröskel och handtag ingår ej.
Låskista ingår.
Dokument
Recensioner
AnnaVerifierad köpare
för 3 månader sedanSuperbra att bara byta dörrbladet på befintlig karm med gångjärn.
+ Jättefin!
+ Lätt att montera på redan befintliga gångjärn
Egenskaper
| Varumärke | Swedoor |
| Art.Nr. | 130217 |
| Höjd Modulmått | 210 cm |
| Bredd Modulmått | 80 cm |
| Hängning | Vändbar |
| Gångjärn | Snap-In |
| Låskista | Assa 2014 |
| Typ | Innerdörr |
| Höjd Dörrblad | 204 cm |
| Bredd Dörrblad | 72,5 cm |
| Höjd | 210 cm |
| NCS-Kulör | S-0502-Y |
| Tjocklek | 40 mm |
| Bredd | 80 cm |
| Färg | Vit |
| Konstruktion | Formpressad |
| Glas | Nej |
| Modell | Style |
| Serie | Clever-Line |
| Handtag & Cylinder | Nej |
| EAN-nr | 5700361302175 |

