Innerdörr Swedoor Tradition 03 Vitpigmenterad FuruBxH: 80x200 cm
4 165 kr
3 310 krSpara 21 %Kampanjtom 31/5
Behöver du hjälp med ditt köp?Ring till våra produktrådgivare!
Vald variant
Bredd Modulmått:
80 cm
Höjd Modulmått:
200 cm

Tradition 03 Vitpigmenterad Furu
BxH: 80x200 cm
3 310 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 3-4 veckor.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Tradition är en serie gedigna dörrar i massiv furu. Sudda ut gränsen mellan ute och inne, ta in naturen i ditt hem och låt kvistar, årsringar och spelet i färgnyanserna ge en rustik, stämningsfull och varm atmosfär.
Varumärke
SwedoorBeskrivning
Tradition är en serie gedigna dörrar i massiv furu. Sudda ut gränsen mellan ute och inne, ta in naturen i ditt hem och låt kvistar, årsringar och spelet i färgnyanserna ge en rustik, stämningsfull och varm atmosfär.
Att tänka på
- Hängning behöver inte bestämmas i förväg på innerdörrar då du monterar karmen själv och kan vända låskolven med ett enkelt handgrepp.
- Alla nya dörrar levereras med snap-in gångjärn som de flesta hus har efter 1972. Före 1972 var det tappbärande gångjärn som användes. Om du funderar på att använda den gamla karmen till en ny dörr, kontrollera att den har snap-in gångjärn. I andra fall måste dörr med gammal standard beställas.
Garanti- 5 års fabriksgaranti på samtliga Swedoor innedörrar.
Teknisk Information
- Konstruktion Enligt SS 817303 klass C
- Glas Glasade dörrar har 4 mm härdat klarglas.
- Gångjärn Dörrblad 2 st snap-in, blanka.
- Lås 2014 blank
- Slutbleck 0045 blank
OBS! Måtten är modulmått (se PDF Måttabell för exakta mått). Karm, överstycke, tröskel och handtag ingår ej. Låskista ingår.
- Hängning behöver inte bestämmas i förväg på innerdörrar då du monterar karmen själv och kan vända låskolven med ett enkelt handgrepp.
- Alla nya dörrar levereras med snap-in gångjärn som de flesta hus har efter 1972. Före 1972 var det tappbärande gångjärn som användes. Om du funderar på att använda den gamla karmen till en ny dörr, kontrollera att den har snap-in gångjärn. I andra fall måste dörr med gammal standard beställas.
Garanti- 5 års fabriksgaranti på samtliga Swedoor innedörrar.
Teknisk Information
- Konstruktion Enligt SS 817303 klass C
- Glas Glasade dörrar har 4 mm härdat klarglas.
- Gångjärn Dörrblad 2 st snap-in, blanka.
- Lås 2014 blank
- Slutbleck 0045 blank
OBS! Måtten är modulmått (se PDF Måttabell för exakta mått). Karm, överstycke, tröskel och handtag ingår ej. Låskista ingår.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Swedoor |
| Art.Nr. | 067509 |
| Höjd Modulmått | 200 cm |
| Bredd Modulmått | 80 cm |
| Höjd Dörrblad | 194 cm |
| Bredd Dörrblad | 72,5 cm |
| Bredd | 80 cm |
| Höjd | 200 cm |
| Konstruktion | Massiv |
| Färg | Vitpigmenterad Furu |
| Tjocklek | 40 mm |
| Handtag & Cylinder | Nej |
| Hängning | Vändbar |
| Låskista | Assa 2014 |
| Serie | Clever-Line |
| Gångjärn | Snap-In |
| Typ | Innerdörr |
| Glas | Nej |
| Modell | Tradition |
| EAN-nr | 5700360675096 |

