Innerdörr Swedoor Unique 01L
fr.5 002 kr
fr.2 195 krFrån 46 %Kampanj54 tim kvar!
Behöver du hjälp med ditt köp?Ring till våra produktrådgivare!
Välj variant

Unique 01L
2 195 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Unique är en serie moderna och spännande dörrar där valmöjlighet står i fokus. Här finns stora möjligheter att ge dina dörrar olika uttryck - klassiska linjer, markant uppseendeväckande eller stilrent och tidlöst, valet är fritt!
Varumärke
SwedoorBeskrivning
Unique är en serie moderna och spännande dörrar där valmöjlighet står i fokus. Här finns stora möjligheter att ge dina dörrar olika uttryck - klassiska linjer, markant uppseendeväckande eller stilrent och tidlöst, valet är fritt!
Att tänka på
- Hängning behöver inte bestämmas i förväg på innerdörrar då du monterar karmen själv och kan vända låskolven med ett enkelt handgrepp.
- Alla nya dörrar levereras med snap-in gångjärn som de flesta hus har efter 1972. Före 1972 var det tappbärande gångjärn som användes. Om du funderar på att använda den gamla karmen till en ny dörr, kontrollera att den har snap-in gångjärn. I andra fall måste dörr med gammal standard beställas.
- Trösklar finns i tre modeller; som tröskelplatta (ingår till Swedoor standardkarm och +Karm), falsad tröskel eller badrumströskel (kan köpas till).
- Innerdörrskarmar kan beställas i tre olika bredder beroende på väggtjocklek; 68, 93 eller 118 mm.
Garanti
5 års fabriksgaranti på samtliga Swedoor innedörrar.
OBS! Måtten är modulmått (se PDF Måttabell för exakta mått).
Karm, överstycke, tröskel och handtag ingår ej.
Låskista ingår.
- Hängning behöver inte bestämmas i förväg på innerdörrar då du monterar karmen själv och kan vända låskolven med ett enkelt handgrepp.
- Alla nya dörrar levereras med snap-in gångjärn som de flesta hus har efter 1972. Före 1972 var det tappbärande gångjärn som användes. Om du funderar på att använda den gamla karmen till en ny dörr, kontrollera att den har snap-in gångjärn. I andra fall måste dörr med gammal standard beställas.
- Trösklar finns i tre modeller; som tröskelplatta (ingår till Swedoor standardkarm och +Karm), falsad tröskel eller badrumströskel (kan köpas till).
- Innerdörrskarmar kan beställas i tre olika bredder beroende på väggtjocklek; 68, 93 eller 118 mm.
Garanti
5 års fabriksgaranti på samtliga Swedoor innedörrar.
OBS! Måtten är modulmått (se PDF Måttabell för exakta mått).
Karm, överstycke, tröskel och handtag ingår ej.
Låskista ingår.
Dokument
Recensioner
RobertVerifierad köpare
för 3 månader sedanSwedoor gör bra dörrar, jag har dem i nästan hela huset nu. De känns gedigna, stabila och hållbara. Inte minst denna variant, som kallas "massiv", som dämpar ljudet och ökar känslan av kvalité.
AnnieVerifierad köpare
för 4 månader sedanMycket snygg dörr och stadig bra kvalitet!
+ Snygg och bra kvalitet
- Ser ingen!
Jan-OlofVerifierad köpare
för 4 månader sedanAlla dörrar var bra
Egenskaper
| Varumärke | Swedoor |
| Art.Nr. | 087908S |
| Höjd Modulmått | 200, 210 cm |
| Bredd Modulmått | 70, 80, 90, 100 cm |
| Färg | Vit |
| Konstruktion | Massiv |
| Glas | Nej |
| Hängning | Vändbar |
| Gångjärn | Snap-In |
| Låskista | Assa 2014 |
| Modell | Unique |
| Serie | Advance-Line |
| Typ | Innerdörr |
| Handtag & Cylinder | Nej |
| Tjocklek | 40 mm |
| Höjd Dörrblad | 194, 204 cm |
| Bredd Dörrblad | 62,5, 72,5, 82,5, 92,5 cm |
| Höjd | 200, 210 cm |
| NCS-Kulör | S-0500-N, S-0502-Y |
| Bredd | 70, 80, 90, 100 cm |

