Ytterdörr NorDan Bor Rutan 831G
fr.27 166 kr
fr.18 745 krSpara 31 %Kampanj23 tim kvar!
Välj variant
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Bor Rutan 831G
18 745 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 6-8 veckor.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Ytterdörr NorDan Rutan 831G är en dörr som ingår i serien Galleri från NorDan.
Galleri är en serie moderna och tidlösa dörrar. Här bryter glaspartier i geometriska former och skapar spänning i de fria ytorna. De rena linjerna gör att modellerna passar till många olika fasader och miljöer. Galleri är för dig som gillar rena linjer och släta ytor.
Galleri är en serie moderna och tidlösa dörrar. Här bryter glaspartier i geometriska former och skapar spänning i de fria ytorna. De rena linjerna gör att modellerna passar till många olika fasader och miljöer. Galleri är för dig som gillar rena linjer och släta ytor.
Varumärke
NorDanBeskrivning
Ytterdörr NorDan Rutan 831G är en dörr som ingår i serien Galleri från NorDan.
Galleri är en serie moderna och tidlösa dörrar. Här bryter glaspartier i geometriska former och skapar spänning i de fria ytorna. De rena linjerna gör att modellerna passar till många olika fasader och miljöer. Galleri är för dig som gillar rena linjer och släta ytor.
Galleri är en serie moderna och tidlösa dörrar. Här bryter glaspartier i geometriska former och skapar spänning i de fria ytorna. De rena linjerna gör att modellerna passar till många olika fasader och miljöer. Galleri är för dig som gillar rena linjer och släta ytor.
Konstruktion
- Ramträ i väl dimensionerat massivt trä samt massivt trä runt alla glasöppningar.
- Dubbla, rostbeständiga stålskivor som säkrar fuktspärr, är inbrottsskyddande och ger formstabilitet.
- Yttermaterial av HDF.
- Tätningslist i silikon samt extra klimatpackning som förbättrar U-värdet, fungerar bullerdämpande och säkrar att dörren håller tätt.
- Krok/haklås där slutstycket och bakkantssäkringen jobbar tillsammans för att göra dörren extra inbrottssäker.
- Lamellimmad, fingerskarvad karm med måttet 56x105 mm.
- Tröskel som är 25 mm hög, aliminiumklädd och handikappanpassad.
- Ramträ i väl dimensionerat massivt trä samt massivt trä runt alla glasöppningar.
- Dubbla, rostbeständiga stålskivor som säkrar fuktspärr, är inbrottsskyddande och ger formstabilitet.
- Yttermaterial av HDF.
- Tätningslist i silikon samt extra klimatpackning som förbättrar U-värdet, fungerar bullerdämpande och säkrar att dörren håller tätt.
- Krok/haklås där slutstycket och bakkantssäkringen jobbar tillsammans för att göra dörren extra inbrottssäker.
- Lamellimmad, fingerskarvad karm med måttet 56x105 mm.
- Tröskel som är 25 mm hög, aliminiumklädd och handikappanpassad.
Egenskaper
| Varumärke | NorDan |
| Art.Nr. | 831G |
| Bredd Modulmått | 90, 100 cm |
| Höjd Modulmått | 200, 210 cm |
| Hängning | 1. Vänsterhängd dörr, 2. Högerhängd dörr |
| Färg | RAL 3011, Röd, RAL 5007, Blå, RAL 6005, Grön, RAL 7012, Grå, RAL 7016, Grå, RAL 7040, Grå, RAL 8019, Brun, RAL 9005, Svart, S-0500-N, Klarvit, S-0502-Y, Vit, S-7000-N, Grå |
| Karmdjup | 105 mm |
| Tjocklek | 69 mm |
| Glas | Ja |
| Glastyp | Klarglas |
| Serie | Bor |
| NCS-Kulör | RAL 3011, RAL 5007, RAL 6005, RAL 7012, RAL 7016, RAL 7040, RAL 8019, RAL 9005, S-0500-N, S-0502-Y, S-7000-N |
| Dekor | Utsida: Slät, Insida: Slät |
| Stil | Modern |
| Låskista | Assa 2002 |
| Typ | Enkeldörr |
| Handtag & Cylinder | Nej |
| U-Värde | 1,1 |
| Storlek | 10x20, 10x21, 9x20, 9x21 |
