Ytterdörr NorDan Bor Vega 835GBxH: 100x210 cm, Vänster, RAL 7012, Mörkgrå
22 537 kr
Vald variant
Bredd Modulmått:
100 cm
Höjd Modulmått:
210 cm
Hängning:
1. Vänsterhängd dörr
Färg:
RAL 7012, Grå
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Bor Vega 835G
BxH: 100x210 cm, Vänster, RAL 7012, Mörkgrå
22 537 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 6-8 veckor.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Ytterdörr NorDan Vega 835G är en dörr som ingår i serien Favorit från NorDan.
Dörrar i favorit-serien är dörrar för dig som värdesätter design från förr! Här finner du många modeller som passar in i de flesta hustyper, både traditionella som moderna. I serien samsas spårade spegeldörrar av lite nya snitt, med eller utan glas och spröjs samt dörrar med enklare formspråk. Favorit är ytterligare en storsäljande klassiker.
Dörrar i favorit-serien är dörrar för dig som värdesätter design från förr! Här finner du många modeller som passar in i de flesta hustyper, både traditionella som moderna. I serien samsas spårade spegeldörrar av lite nya snitt, med eller utan glas och spröjs samt dörrar med enklare formspråk. Favorit är ytterligare en storsäljande klassiker.
Varumärke
NorDanBeskrivning
Ytterdörr NorDan Vega 835G är en dörr som ingår i serien Favorit från NorDan.
Dörrar i favorit-serien är dörrar för dig som värdesätter design från förr! Här finner du många modeller som passar in i de flesta hustyper, både traditionella som moderna. I serien samsas spårade spegeldörrar av lite nya snitt, med eller utan glas och spröjs samt dörrar med enklare formspråk. Favorit är ytterligare en storsäljande klassiker.
Dörrar i favorit-serien är dörrar för dig som värdesätter design från förr! Här finner du många modeller som passar in i de flesta hustyper, både traditionella som moderna. I serien samsas spårade spegeldörrar av lite nya snitt, med eller utan glas och spröjs samt dörrar med enklare formspråk. Favorit är ytterligare en storsäljande klassiker.
Konstruktion
- Ramträ i väl dimensionerat massivt trä samt massivt trä runt alla glasöppningar.
- Dubbla, rostbeständiga stålskivor som säkrar fuktspärr, är inbrottsskyddande och ger formstabilitet.
- Yttermaterial av HDF.
- Tätningslist i silikon samt extra klimatpackning som förbättrar U-värdet, fungerar bullerdämpande och säkrar att dörren håller tätt.
- Krok/haklås där slutstycket och bakkantssäkringen jobbar tillsammans för att göra dörren extra inbrottssäker.
- Lamellimmad, fingerskarvad karm med måttet 56x105 mm.
- Tröskel som är 25 mm hög, aliminiumklädd och handikappanpassad.
- Ramträ i väl dimensionerat massivt trä samt massivt trä runt alla glasöppningar.
- Dubbla, rostbeständiga stålskivor som säkrar fuktspärr, är inbrottsskyddande och ger formstabilitet.
- Yttermaterial av HDF.
- Tätningslist i silikon samt extra klimatpackning som förbättrar U-värdet, fungerar bullerdämpande och säkrar att dörren håller tätt.
- Krok/haklås där slutstycket och bakkantssäkringen jobbar tillsammans för att göra dörren extra inbrottssäker.
- Lamellimmad, fingerskarvad karm med måttet 56x105 mm.
- Tröskel som är 25 mm hög, aliminiumklädd och handikappanpassad.
Egenskaper
| Varumärke | NorDan |
| Art.Nr. | 8351021711999_7012 |
| Bredd Modulmått | 100 cm |
| Höjd Modulmått | 210 cm |
| Hängning | 1. Vänsterhängd dörr |
| Färg | RAL 7012, Grå |
| Karmdjup | 105 mm |
| Tjocklek | 69 mm |
| Glas | Ja |
| Glastyp | Klarglas |
| Serie | Bor |
| NCS-Kulör | RAL 7012 |
| Dekor | Utsida: Spårfräst, Insida: Slät |
| Stil | Klassisk |
| Låskista | Assa 2002 |
| Typ | Enkeldörr |
| Storlek | 10x21 |
| Handtag & Cylinder | Nej |
| U-Värde | 1,1 |
