Ytterdörr Sveadörren ViggoBxH: 90x200 cm, S-0502-Y Vit, Vänsterhängd
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Viggo
BxH: 90x200 cm, S-0502-Y Vit, Vänsterhängd

Beskrivning
Konstruktion:
Våra ytterdörrar är tillverkade för nordiska förhållanden och tål temperaturväxlingar utmärkt. Ramverket är i furu och dörren är fylld med 55 mm lätt polystyren som behåller värmen inne. De dubbla aluminiumplåtarna (0,45 mm) i konstruktionen garanterar funktion och formstabilitet. Dörren är klädd med 3,2 mm HDF-board. Tätningslisten är monterad i dörrkarmen.
Karmen är tillverkad i furu 42x92 mm och kompletterad med en handikappanpassad (25 mm) tröskel i björk. Tjockleken på dörrbladet är 62 mm. Dörren levereras monterad i karm.
Sveadörren levereras med Assa lås (8765), bakkantssäkring och 3 st justerbara Abloy N3248 gångjärn. Slutblecket ASSA 1889 är förstärkt för ökat intrångsskydd.
Dörren levereras vitmålad i kulör NCS S 0502-Y. Lackering sker med ett tvåkomponent system som ger extra slitstyrka.
Fakta:
- Lackering med miljövänligt 2-komponents system
Låskista ASSA 8765
Slutbleck ASSA 1889
- 92 mm karm utan smygspår
Handikappanpassad tröskel 25 mm i hårdträ
Glasade dörrar levereras med tvåglas D4-16
U-värde för hela konstruktionen ca 0,8 m²·K/W för dörr utan glas och 1,1 m²·K/W för glasad dörr
Utvändiga behör såsom cylinder och trycks ingår ej i leveransen
Garanti:
När du köper den här ytterdörren ingår 5 års formgaranti och 2 års fabriksgaranti under förutsättning att instruktioner för transport, lagerhållning, montering och behandling följs.
Dokument
Recensioner
helt ok bra frakt
Perfekt ,snabb frakt ,dörren var jättebra
Snygg och stilren.
Bra dörrar till bra pris.
Lätt att montera verkar stabil
Snabbt och enkelt
Mycket prisvärd dörr!
Bra pris snabb leverans Dörren fungerar bra! Inget standardmått på den vi beställde , så bra utbud hos Bygghemma
nyss monterat den , inga problem. får se hur den fungerar nu när vinterhelvetet närmar sig, tycker den låter mycket ihålig, så tiden får utvisa vad den går för.
Prisvärd, köpte 2 för ett år sen och nu 2 till, fungerar hur bra som helst.
Bra budgetdörr, känns kanske lite tunn i förhållande till priset.
varan var bra ,leveransen helt ok
Verkar vara bra kvalitet till lågt pris
Dörrarna verkade rejält gjorda. Vi är nöjda.
Egenskaper
| Varumärke | Sveadörren |
| Art.Nr. | 5282641 |
| Bredd Modulmått | 90 cm |
| Höjd Modulmått | 200 cm |
| Hängning | 1. Vänsterhängd dörr |
| Färg | S-0502-Y, Vit |
| Karmdjup | 105 mm |
| Tjocklek | 60 mm |
| Glas | Nej |
| NCS-Kulör | S-0502-Y, Vit |
| Dekor | Utsida: Spårfräst, Insida: Slät |
| Stil | Modern |
| Låskista | Dorma 9192 |
| Typ | Enkeldörr |
| Storlek | 9x20 |
| Handtag & Cylinder | Nej |
| Ljudreduktion | 26 dB |
| U-Värde | 0,78 |


