Halvpardörr Diplomat Step
fr.22 367 kr
fr.20 888 krSänkt pris!
Välj variant
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Step
20 888 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 4-6 veckor.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Halvpardörrar har Diplomat ett annorlunda koncept jämfört med de flesta konkurrenter. Välj fritt en regeldörrsmodell som du fattar tycke för, och ut från fabriken kommer ett färdig halvpardörr. Med ett halvpardörrs-parti får man möjlighet till att bredda entrén när det behövs, till skillnad från ett fast sidoljus. Modellen Step har ett avlångt glasparti som delar dörrbladet på mitten, men till skillnad från modellen Glas är rutan inramad med ett glasparti som framhäver partiets placering. För bästa linjering passar denna halvpardörr till modellerna Minnah och Ronja. Övriga dörrar kommer glaset ej linjera till!
Varumärke
DiplomatBeskrivning
Halvpardörrar har Diplomat ett annorlunda koncept jämfört med de flesta konkurrenter. Välj fritt en regeldörrsmodell som du fattar tycke för, och ut från fabriken kommer ett färdig halvpardörr. Med ett halvpardörrs-parti får man möjlighet till att bredda entrén när det behövs, till skillnad från ett fast sidoljus. Modellen Step har ett avlångt glasparti som delar dörrbladet på mitten, men till skillnad från modellen Glas är rutan inramad med ett glasparti som framhäver partiets placering. För bästa linjering passar denna halvpardörr till modellerna Minnah och Ronja. Övriga dörrar kommer glaset ej linjera till!
För Diplomat är inte en dörr bara en dörr. Den bär en personlighet och känsla som kan förändra en hel fasad eller ge den gamla villan ett helt nytt uttryck. Dörren är entrén till ditt liv och skapar en förväntan om vad som händer där bakom och om vilka som bor där.
Diplomats alla ytterdörrar har 20 års formgaranti och 10 års garanti mot kondens mellan isolerglasen. Dessutom gäller 2 års garanti på dörrens funktioner och egenskaper, förutsatt att anvisningarna för behandling och montering följts.
Diplomats alla ytterdörrar har 20 års formgaranti och 10 års garanti mot kondens mellan isolerglasen. Dessutom gäller 2 års garanti på dörrens funktioner och egenskaper, förutsatt att anvisningarna för behandling och montering följts.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Diplomat |
| Bredd Modulmått | 40, 50 cm |
| Höjd Modulmått | 200, 210 cm |
| Gångdörr | Höger, Vänster |
| Färg | S-0500-N, Vit, S-3502-Y, Grå, S-5020-G30Y, Grön, S-5030-R90B, Blå, S-5040-R, Röd, S-6502-B, Grå |
| Passar till | Maya, Minnah, Ronja |
| Typ | Halvparytterdörr |
| Härdat Glas | Ja |
| Glastyp | Klarglas |
| Glas | Ja |
| Karmdjup | 105 mm |
| Storlek | 4x20, 4x21, 5x20, 5x21 |
| NCS-Kulör | S-0500-N, S-3502-Y, S-5020-G30Y, S-5030-R90B, S-5040-R, S-6502-B |
