Ytterdörr Swedoor Advance-Line Statement Echo
Nyhet
fr.24 990 kr
fr.18 740 krSpara 25 %Kampanj
Välj variant

Advance-Line Statement Echo
18 740 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 4-6 veckor.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

I produktserien Advance-Line hittar man Swedoors mest exklusiva dörrar, 77 mm tjocka med bästa tänkbara isolering och lägsta U-värdet. Samtliga dörrar har tre synliga gångjärn och lås DL91925 från Dormakaba. FrameFast medföljer för enkel och precis montering.
Varumärke
SwedoorBeskrivning
I produktserien Advance-Line hittar man Swedoors mest exklusiva dörrar, 77 mm tjocka med bästa tänkbara isolering och lägsta U-värdet. Samtliga dörrar har tre synliga gångjärn och lås DL91925 från Dormakaba. FrameFast medföljer för enkel och precis montering.
Vill du ha en dörr som verkligen sticker ut och lyfter ditt hem till en ny nivå? Då är det i Statement-serien du ska leta för din nya ytterdörr. Här hittar du dörrar som inte finns någon annanstans, vilket gör att din dörr blir ett utropstecken i ditt hem.
Inga andra dörrar lämpar sig lika bra för tvåfärgsmålning som dessa. Matcha utsidans färg med husets fasad och välj en helt annan färg på insidan för att säkerställa att den harmonierar med din hall.
I denna kategori är möjligheterna nästintill oändliga i tillval, man kan få dolda gångjärn på samtliga modeller, alla klassningar som behövs på marknaden och de vanliga behoven som annan kulör och tvåfärgsmålning.
Specifikationer
- Konstruktion: 77 mm tjockt dörrblad med kärna av träfiber
- Lås: Dormakabra 91925 (Hemma/Borta-funktion)
- Gångjärn: Tre synliga gångjärn
- Montering: Monterad framefast
- Design: 50 olika modeller varan 33 går att få som pardörr
- Kulör: Valfri kulör samt 2-färgsmålning och fanér
- Tillval: Olika glas, sparkplåt, digitala lås, dolda gångjärn
- Klassningar: RC3, brand (ej glasad dörr), STORM
- Fabriksgaranti: 5 år
- Formstabilitetsgaranti: 15 år
Inga andra dörrar lämpar sig lika bra för tvåfärgsmålning som dessa. Matcha utsidans färg med husets fasad och välj en helt annan färg på insidan för att säkerställa att den harmonierar med din hall.
I denna kategori är möjligheterna nästintill oändliga i tillval, man kan få dolda gångjärn på samtliga modeller, alla klassningar som behövs på marknaden och de vanliga behoven som annan kulör och tvåfärgsmålning.
Specifikationer
- Konstruktion: 77 mm tjockt dörrblad med kärna av träfiber
- Lås: Dormakabra 91925 (Hemma/Borta-funktion)
- Gångjärn: Tre synliga gångjärn
- Montering: Monterad framefast
- Design: 50 olika modeller varan 33 går att få som pardörr
- Kulör: Valfri kulör samt 2-färgsmålning och fanér
- Tillval: Olika glas, sparkplåt, digitala lås, dolda gångjärn
- Klassningar: RC3, brand (ej glasad dörr), STORM
- Fabriksgaranti: 5 år
- Formstabilitetsgaranti: 15 år
Egenskaper
| Varumärke | Swedoor |
| Art.Nr. | 5300094S0500NS |
| Karmdjup | 105 mm |
| Ljudreduktion | 29dB dB |
| Tjocklek | 77 mm |
| U-Värde | 0,8 |
| Kollektion | Statement |
| Färg | S-0500-N, Vit, S-0502-Y, Vit, S-2570-Y90R, Röd, S-3502-Y, Ljusgrå, S-4050-Y80R, Mörkröd, S-5020-R90B, Blå, S-6020-G10Y, Grön, S-7000-N, Mörkgrå, S-9000-N, Svart |
| Dekor | Utsida: Slät, Insida: Slät |
| Glas | Ja |
| Glastyp | Klarglas |
| Hängning | Höger, Vänster |
| Gångjärn | 3 |
| Låskista | Dorma Kaba 91925 |
| Modell | Echo |
| Serie | Advance-Line |
| Storlek | 10x20, 10x21, 9x20, 9x21 |
| Typ | Enkeldörr |
| Höjd Modulmått | 200, 210 cm |
| Bredd Modulmått | 90, 100 cm |
| NCS-Kulör | S-0500-N, S-0502-Y, S-2570-Y90R, S-3502-Y, S-4050-Y80R, S-5020-R90B, S-6020-G10Y, S-7000-N, S-9000-N |
