Skjutdörr NorDan HelAlu Aluminium 3-Delad Trippelspår
fr.176 226 kr
fr.121 596 krSpara 31 %Kampanj
Välj variant

HelAlu Aluminium 3-Delad Trippelspår
121 596 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 8-10 veckor.
Specialtransport
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Skjutdörrar i aluminium gör det möjligt att skapa större öppningar. Samtidigt är dörrarna mycket enkla att manövrera. Skjutdörren bygger på den beprövade lyft/glid principen och med ett handtag öppnar du enkelt skjutdörren som sedan skjuts åt sidan på de robusta kullagren. Ett fast parti och två rörliga för en större öppning. Levereras med handtag med cylinder invändigt och draghandtag utvändigt monterat från fabrik. Laminerat glas på insidan och härdat glas på utsidan.
Varumärke
NorDanBeskrivning
Skjutdörrar i aluminium gör det möjligt att skapa större öppningar. Samtidigt är dörrarna mycket enkla att manövrera. Skjutdörren bygger på den beprövade lyft/glid principen och med ett handtag öppnar du enkelt skjutdörren som sedan skjuts åt sidan på de robusta kullagren. Ett fast parti och två rörliga för en större öppning. Levereras med handtag med cylinder invändigt och draghandtag utvändigt monterat från fabrik. Laminerat glas på insidan och härdat glas på utsidan.
Generellt om HelAlu
- Aluminiumprofiler från svenska SAPA
- Kvalitetskrav för den svenska marknaden
- Robust konstruktion
- Lågt underhållsbehov
- Bra energiegenskaper
- Hög motståndskraft och säkerhet
- Stort utbud av produkter och tillvalslösningar (mot offert)
- Kostnadseffektiv montage - "Färdigt från fabrik"
- Alla beslag är monterade från fabrik
- Produkterna levereras glasade från fabrik
- Levereras med anpassad infästningsmetod. Adjufix eller vridankarjärn
- Aluminiumprofiler från svenska SAPA
- Kvalitetskrav för den svenska marknaden
- Robust konstruktion
- Lågt underhållsbehov
- Bra energiegenskaper
- Hög motståndskraft och säkerhet
- Stort utbud av produkter och tillvalslösningar (mot offert)
- Kostnadseffektiv montage - "Färdigt från fabrik"
- Alla beslag är monterade från fabrik
- Produkterna levereras glasade från fabrik
- Levereras med anpassad infästningsmetod. Adjufix eller vridankarjärn
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | NorDan |
| Bredd Modulmått | 300, 310, 320, 330, 340, 350, 360, 370, 380, 390 cm |
| Höjd Modulmått | 210, 220, 230, 240, 250 cm |
| Karmdjup | 255 mm |
| Glas | 3-glas |
| Serie | HelAlu |
| Färg | NCS S 0502-Y |
| Typ | Skjutdörr |
| Antal Partier | 3-delat |
| Gångdörr | Höger, Vänster |
| Funktion | Lyft/Glid |
| Material | Aluminium |
| Utförande | Trippelspår |
| Profil | Sapa 2160 S SI |
| Öppnas | Sidled |
| U-Värde | 1,1 |







