Vriddimmer Elko 370VA LED RS
Rek. pris 976 kr
fr.424 kr
Se priset!
Välj variant

370VA LED RS
424 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot
Varumärke
ElkoBeskrivning
Vriddimmer 370VA LED RC. Reglerbar lägstanivå. Trappfunktion. Ingen nolla krävs.
Dimmer LED är en vriddimmer konstruerad för LED och kan även användas för glödlampor, halogen och elektroniska transformatorer. Levereras i GLE, RC utförande (bakkantsstyrning). Ingen nolla krävs (2 ledarsystem), man kan ansluta nolla för att få en stabilare dimmring och lägre lägsta nivå. För montering i en standard apparatdosa, fästskruvavstånd, 60 mm, med ram, utan fästklor.
Skruvanslutning av ledarna. Avsedd även för kombinationsmontage. Vid utanpåliggande montage användes förhöjningsramar, se lista 18. Montagedjup 27mm.
Övrigt
- Dimmern har växlande kontakt för trappfunktion. Kan installeras i befintlig trappbrytarinstallation tillsammans med mekanisk trappbrytare
- Minnesfunktion
- Termiskt skydd, överbelastningsskydd, kortslutningsskydd
- Mjukstart
Skruvanslutning av ledarna. Avsedd även för kombinationsmontage. Vid utanpåliggande montage användes förhöjningsramar, se lista 18. Montagedjup 27mm.
Övrigt
- Dimmern har växlande kontakt för trappfunktion. Kan installeras i befintlig trappbrytarinstallation tillsammans med mekanisk trappbrytare
- Minnesfunktion
- Termiskt skydd, överbelastningsskydd, kortslutningsskydd
- Mjukstart
Recensioner
Egenskaper
| Varumärke | Elko |
| Färg | Renvit, Svart |
| Bredd | 84 mm |
| Djup | 27 mm |
| Anslutning | Skruv |
| Höjd | 84 mm |
| IP-Klassning | IP20 |
| Serie | RS |
| Montering | Infällnad |
| Material | Plast |
| Produkttyp | Vriddimmer |
| Tillverkarens Art.Nr. | EKO30195, EKO40011 |
| Spänning | 240 V |
| Dimbar | Ja |
| Inbyggnadsdjup | 27 mm |
| Antal (st/frp) | 1 st/frp |



