Strömbrytare Schneider Electric Exxact Skruvanslutning
Rek. pris 574 kr
150 kr
Se priset!

Exxact Skruvanslutning
150 kr
Förväntas åter i lager 2026-04-20
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Strömställare 2-pol från Schneider Electrics för utanpåliggande installation med integrerad bottenplatta. 16AX, 250V och med 2st neutrala överkopplingsklämmor. Skruvanslutning. Ingångar för kablar från baksidan genom utbrytningar i bottenplattan eller från alla sidor med hjälp av utklipp i locket. Produkten är IP20 (även med kåpan borttagen). IP21 då kabeln förs in underifrån. Möjlighet till ytterligare skruvfastsätning av locket. Kan enkelt utrustas med impulsfjäder.
Varumärke
Schneider ElectricBeskrivning
Strömställare 2-pol från Schneider Electrics för utanpåliggande installation med integrerad bottenplatta. 16AX, 250V och med 2st neutrala överkopplingsklämmor. Skruvanslutning. Ingångar för kablar från baksidan genom utbrytningar i bottenplattan eller från alla sidor med hjälp av utklipp i locket. Produkten är IP20 (även med kåpan borttagen). IP21 då kabeln förs in underifrån. Möjlighet till ytterligare skruvfastsätning av locket. Kan enkelt utrustas med impulsfjäder.
Egenskaper
| Varumärke | Schneider Electric |
| Art.Nr. | WDE015607 |
| Färg | Vit |
| Bredd | 65 mm |
| Djup | 27 mm |
| Ström | 16 A |
| Anslutning | Skruvanslutning |
| Höjd | 75 mm |
| Serie | Exxact |
| Montering | Utanpåliggande |
| Material | Plast |
| Typ | Strömbrytare |
| EAN-nr | 3606489504144 |
