Elverk Pramac ES5000 SHHPI 1-fas Bensin
22 999 kr
19 004 krSpara 17 %Kampanj

ES5000 SHHPI 1-fas Bensin
19 004 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot
Varumärke
PramacBeskrivning
Pramac elverk ES5000 SHHPI är ett elverk med handstartad Hondamotor försedd med oljenivåvakt.
Generator av hög klass med överbelastningsskydd. Stor bränsletank vilket ger lång drifttid. En av storsäljarna för entreprenad, industri m.m. Passar utmärkt att driva invertersvetsar.
Generator
- Effekt (P), kontinuerlig: 3.36 kW
- Effekt (S), kontinuerlig: 4.2 kVA
- Effekt (S), max: 5.11 kVA
- Faser: 1-fas
- Driftspänning: 230 V
- Typ av spänningsregulator: Kondensator
- Typ av start: Snörstart
- Drifttid: 6,7 h
- Ljudisolerad: Nej
- Batteriladdningsuttag: Nej
- Kapslingsklass el/kontakter: IP23/IP44
Motor
- Motoreffekt: 6,3 kW/9 hk
- Antal cylindrar: 1 st
- Kylning: Luftkyld
- Oljenivåvakt: Ja
- Drivmedel: Bensin
- Tank: 11 l
- Bränsleförbrukning: 1,6 l/h
Dimensioner och vikt
- Mått (lxbxh): 729x500x536 mm
- Vikt: 61 kg
Generator
- Effekt (P), kontinuerlig: 3.36 kW
- Effekt (S), kontinuerlig: 4.2 kVA
- Effekt (S), max: 5.11 kVA
- Faser: 1-fas
- Driftspänning: 230 V
- Typ av spänningsregulator: Kondensator
- Typ av start: Snörstart
- Drifttid: 6,7 h
- Ljudisolerad: Nej
- Batteriladdningsuttag: Nej
- Kapslingsklass el/kontakter: IP23/IP44
Motor
- Motoreffekt: 6,3 kW/9 hk
- Antal cylindrar: 1 st
- Kylning: Luftkyld
- Oljenivåvakt: Ja
- Drivmedel: Bensin
- Tank: 11 l
- Bränsleförbrukning: 1,6 l/h
Dimensioner och vikt
- Mått (lxbxh): 729x500x536 mm
- Vikt: 61 kg
Egenskaper
| Varumärke | Pramac |
| Art.Nr. | 4000014116 |
| Driftkälla | Bensin 4-takt |
| Spänning | 230 V |
| Typ | Bensindrivna elverk |
| Antal faser | 1 |
| Ljudnivå | 72 dBa |
| Färg | Grön/Svart |
| Motorstyrka | 9 HK |
| Eluttag | 1x230V/16A CEE, 1x230V/16A Schuko |
| Elstart | Nej |
| IP-Klassning | IP23 |
| Höjd | 53,6 cm |
| Längd | 72,9 cm |
| Bredd | 50 cm |
| Motor | Honda GX270 |
| Vikt | 61 kg |
| Cylindervolym | 270 cc |
| Max bränsleförbrukning | 1,64 l/tim |
| Bullernivå | 72 dB(A) |
| Tankvolym | 11 l |
| EAN-nr | 8018539084080 |


