Elverk Pramac ES5000 THHPI 3-fas Bensin
22 184 kr
Se priset!
Tillfälligt slut
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Pramac ES5000 THHPI är ett trefas bensinelverk för den professionella användaren. Handstartad Hondamotor med oljenivåvakt. Generator försedd med överbelastningsskydd.
Varumärke
PramacBeskrivning
Pramac ES5000 THHPI är ett trefas bensinelverk för den professionella användaren. Handstartad Hondamotor med oljenivåvakt. Generator försedd med överbelastningsskydd.
Fördelar
- Den stora bränsletanken ger extra lång drifttid
- En kraftfull driftsäker maskin för industri samt entreprenadarbeten m.m
Generator
- Effekt (P), kontinuerlig: 4.288 kW
- Effekt (S), kontinuerlig: 5.36 kVA
- Effekt (S), max: 6.3 kVA
- Faser: 3-fas
- Driftspänning: 400 V
- Typ av spänningsregulator: Kompound-transformator
- Typ av start: Snörstart
- Drifttid: 6,7 h
- Ljudisolerad: Nej
- Batteriladdningsuttag: Nej
- Kapslingsklass el/kontakter: IP23/IP44
Motor
- Motoreffekt: 6,3 kW/9 hk
- Antal cylindrar: 1 st
- Kylning: Luftkyld
- Oljenivåvakt: Ja
- Drivmedel: Bensin
- Tank: 11 l
- Bränsleförbrukning: 1,6 l/h
Dimensioner och vikt
- Mått (lxbxh): 729x500x536 mm
- Vikt: 75 kg
- Den stora bränsletanken ger extra lång drifttid
- En kraftfull driftsäker maskin för industri samt entreprenadarbeten m.m
Generator
- Effekt (P), kontinuerlig: 4.288 kW
- Effekt (S), kontinuerlig: 5.36 kVA
- Effekt (S), max: 6.3 kVA
- Faser: 3-fas
- Driftspänning: 400 V
- Typ av spänningsregulator: Kompound-transformator
- Typ av start: Snörstart
- Drifttid: 6,7 h
- Ljudisolerad: Nej
- Batteriladdningsuttag: Nej
- Kapslingsklass el/kontakter: IP23/IP44
Motor
- Motoreffekt: 6,3 kW/9 hk
- Antal cylindrar: 1 st
- Kylning: Luftkyld
- Oljenivåvakt: Ja
- Drivmedel: Bensin
- Tank: 11 l
- Bränsleförbrukning: 1,6 l/h
Dimensioner och vikt
- Mått (lxbxh): 729x500x536 mm
- Vikt: 75 kg
Egenskaper
| Varumärke | Pramac |
| Art.Nr. | 4000014154 |
| Driftkälla | Bensin 4-takt |
| Cylindervolym | 270 cc |
| Produkttyp | Bensindrivna elverk |
| Eluttag | 1x400V/16A CEE, 1x230V/16A Schuko |
| Längd | 62,3 cm |
| Motorstyrka | 6,2 HK |
| Höjd | 53,6 cm |
| Spänning | 400 V |
| Vikt | 75 kg |
| Elstart | Nej |
| Tankvolym | 11 l |
| Bredd | 50 cm |
| Färg | Grön/Svart |
| Funktion | Överlastskydd, Oljevakt |
| Max bränsleförbrukning | 1,64 l/tim |
| Motor | Honda GX270 |
| Antal faser | 3 |
| Decibelnivå | 72 dBa |
| EAN-nr | 8018539042189 |

