Elverk Pramac P3000i 2500W med Inverter
9 999 kr
Se priset!
Tillfälligt slut
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Pramac Elverk P3000i 2500W med inverter med startkapacitet - PowerRush ökar starteffekten för att möta behoven hos verktyg med hög efterfrågan, du kan starta dina strömkrävande enheter utan att riskera att generatorn stängs av.
Varumärke
PramacBeskrivning
Pramac Elverk P3000i 2500W med inverter med startkapacitet - PowerRush ökar starteffekten för att möta behoven hos verktyg med hög efterfrågan, du kan starta dina strömkrävande enheter utan att riskera att generatorn stängs av.
Fördelar
- Elverket justerar automatiskt varvtal för att minska bränsleförbrukning och minska ljudnivån
- Slitstark stålram, enkel och kompakt design gör den lätt att transportera
- Truepower-teknik - Ger stark kraft, som är ideal för känslig elektronik
- Inbyggda USB-portar för att ladda mobila enheter
- Till skillnad från ett tradionellt inverterelverk används en premanent magnetgenerator och ett varvtals-regleringsysstem baserat på den effekt som faktiskt används
Tekniska data
- Motortyp: 165F-4
- Max kW: 2,5
- Cylindrar: 1st
- Bränsletyp: Bensin
- Kylningssystem: Luft
- Bränsleförbrukning vid 75%: 1.14l/h
- Ljudnivå: 61 dB(A)
- Vikt: 27kg
Generator
- Effekt (P), kontinuerlig: 2.3 kW
- Effekt (P), max: 2.5 kW
- Faser: 1-fas
- Driftspänning: 230 V
- Typ av spänningsregulator: Inverter
- Typ av start: Snörstart
- Ljudisolerad: Nej
- Effekt Max W: 2500
- Elverket justerar automatiskt varvtal för att minska bränsleförbrukning och minska ljudnivån
- Slitstark stålram, enkel och kompakt design gör den lätt att transportera
- Truepower-teknik - Ger stark kraft, som är ideal för känslig elektronik
- Inbyggda USB-portar för att ladda mobila enheter
- Till skillnad från ett tradionellt inverterelverk används en premanent magnetgenerator och ett varvtals-regleringsysstem baserat på den effekt som faktiskt används
Tekniska data
- Motortyp: 165F-4
- Max kW: 2,5
- Cylindrar: 1st
- Bränsletyp: Bensin
- Kylningssystem: Luft
- Bränsleförbrukning vid 75%: 1.14l/h
- Ljudnivå: 61 dB(A)
- Vikt: 27kg
Generator
- Effekt (P), kontinuerlig: 2.3 kW
- Effekt (P), max: 2.5 kW
- Faser: 1-fas
- Driftspänning: 230 V
- Typ av spänningsregulator: Inverter
- Typ av start: Snörstart
- Ljudisolerad: Nej
- Effekt Max W: 2500
Egenskaper
| Varumärke | Pramac |
| Art.Nr. | 2000000743 |
| Färg | Grön/Svart |
| Elstart | Nej |
| Funktion | Överlastskydd, Oljevakt, Batteriladdningsuttag |
| IP-Klassning | IP23 |
| Eluttag | 2x230V/16A Schuko, 1x5V/2,1A USB, 1x5V/1,0A USB |
| Driftkälla | Bensin 4-takt |
| Produkttyp | Inverterelverk |
| Spänning | 230 V |
| Motor | 165F-4 |
| Höjd | 46 cm |
| Längd | 56 cm |
| Decibelnivå | 61 dBa |
| Antal faser | 1 |
| Vikt | 27 kg |
| Bredd | 33 cm |
| EAN-nr | 8018539085407 |

