Inverterelverk Champion Generators 3600W Hybrid Dual Fuel
Rek. pris 15 595 kr
14 499 kr
Se priset!
Förväntas åter i lager 2026-06-30
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Champion 3600 Watt Dual Fuel Hybrid InverterelverkEtt robust elverk med inverterteknik? Vi kallar det Hybrid! CPG4000DHY-DF-EU-SC kombinerar det bästa från två världar – den tåliga konstruktionen hos ett klassiskt elverk och den avancerade tekniken från inverterelverk.
Varumärke
Champion GeneratorsBeskrivning
Champion 3600 Watt Dual Fuel Hybrid InverterelverkEtt robust elverk med inverterteknik? Vi kallar det Hybrid! CPG4000DHY-DF-EU-SC kombinerar det bästa från två världar – den tåliga konstruktionen hos ett klassiskt elverk och den avancerade tekniken från inverterelverk.
Resultatet? Ren sinusström, låg vikt, tyst drift och en imponerande prestanda. Dessutom med Dual Fuel-teknik, vilket gör det möjligt att köra på både bensin och gasol för maximal flexibilitet och kostnadseffektivitet.
Med en kraftfull 224cc fyrtaktsmotor levererar detta hybridelverk 3500 watt kontinuerligt och kan drivas i upp till 18 timmar på gasol eller 14 timmar på bensin vid 25% belastning. Tack vare Quiet Technology har ljudnivån sänkts till låga 64 dBA på 7 meters avstånd – perfekt för både arbetsplatser och fritidsbruk.
Genom att köra på gasol sänks driftskostnaden med upp till 50% jämfört med bensin, samtidigt som utsläppen minskar. Gasoldrift innebär också renare förbränning och lägre underhållskostnader. Champion är en pionjär inom Dual Fuel-teknik, och till skillnad från många andra på marknaden är detta elverk byggt från grunden för att hantera två bränslen – tryggt, säkert och effektivt.
Fördelar:
- Dual fual - Kan drivas med gasol eller bensin
- Ren sinus - Driver känsling utrustning
- Lång driftstid - Upp till 18 timmar vid 25% belastning
- Elektrisk start - Starta med ett enda knapptryck
- Intelligauge - Smart display som visar drifttid, Hz och Volt
- Parallellkoppla två enheter för högre effekt
- Robust konstruktion - och stor bränsletank
- Ren och säker el – Mindre än 3% THD
- Economy Mode – Lägre bränsleförbrukning och längre livslängd
- Lättnavigerad Touch Panel – Alla funktioner på ett ställe
- Trådlös fjärrstart – Starta elverket på avstånd
- CE- och EURO5-certifierad med 3 års garanti
- Levereras komplett med gasolslang och regulator.
Med en kraftfull 224cc fyrtaktsmotor levererar detta hybridelverk 3500 watt kontinuerligt och kan drivas i upp till 18 timmar på gasol eller 14 timmar på bensin vid 25% belastning. Tack vare Quiet Technology har ljudnivån sänkts till låga 64 dBA på 7 meters avstånd – perfekt för både arbetsplatser och fritidsbruk.
Genom att köra på gasol sänks driftskostnaden med upp till 50% jämfört med bensin, samtidigt som utsläppen minskar. Gasoldrift innebär också renare förbränning och lägre underhållskostnader. Champion är en pionjär inom Dual Fuel-teknik, och till skillnad från många andra på marknaden är detta elverk byggt från grunden för att hantera två bränslen – tryggt, säkert och effektivt.
Fördelar:
- Dual fual - Kan drivas med gasol eller bensin
- Ren sinus - Driver känsling utrustning
- Lång driftstid - Upp till 18 timmar vid 25% belastning
- Elektrisk start - Starta med ett enda knapptryck
- Intelligauge - Smart display som visar drifttid, Hz och Volt
- Parallellkoppla två enheter för högre effekt
- Robust konstruktion - och stor bränsletank
- Ren och säker el – Mindre än 3% THD
- Economy Mode – Lägre bränsleförbrukning och längre livslängd
- Lättnavigerad Touch Panel – Alla funktioner på ett ställe
- Trådlös fjärrstart – Starta elverket på avstånd
- CE- och EURO5-certifierad med 3 års garanti
- Levereras komplett med gasolslang och regulator.
Egenskaper
| Varumärke | Champion Generators |
| Art.Nr. | 2000003265 |
| Certifiering | CE, Euro5, E10, CARB |
| Driftkälla | Bensin/Gasol |
| Produkttyp | Elverk |
| Elstart | Ja |
| Användningsområde | DIY |
| Ljuddämpning | 64 |
| Garanti | 3 år |
| Motornamn | Champion OHV |
| Färg | Gul |
| Cylindervolym | 224 cc |
| Längd | 598 mm |
| Höjd | 550 mm |
| Spänning | 230 V |
| Vikt | 39,7 kg |
| Tankvolym | 11 l |
| Bredd | 609 mm |
| Effekt/prestanda | 3600 kW |
| Ljudnivå | 64 |
| EAN-nr | 5060423986478 |




