Solcellsregulator Victron BlueSolarMPPT, 100/15
742 kr
Vald variant
Färg:
Blå
Djup:
5 cm
Höjd:
13 cm
Bredd:
10 cm
Laddström:
15 A

BlueSolar
MPPT, 100/15
742 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot
Varumärke
VictronBeskrivning
En användarvänlig, pålitlig och prisvärd PWM-regulator från Victron.
Victron Blue Solar MPPT 100/15 är en helt programmerbar MPPT laddningsregulator som är lämplig för AGM-batterier och användare med långa kabeldragningar från solpaneler till regulatorer. Den optimerar effekten från solpanelerna och möjliggör egen produktion för konsumtion. Regulatorn automatiskt väljer systemspänning på 12 eller 24V med en max laddningsström på 15A. Den är särskilt fördelaktig för användare med långa kabeldragningar då den tillåter minskning av kabeltvärsnittet genom att seriekoppla panelerna till en högre spänning. Den kan integreras med flera av Victrons avancerade produkter och erbjuder fullständig avläsning samt loggning av alla parametrar med Victron Color Control. Dessutom är den skyddad mot omvänd polaritet och har en säkring med temperaturkompenserad laddning.
Egenskaper
| Varumärke | Victron |
| Art.Nr. | 540195 |
| Djup | 5 cm |
| IP-Klassning | IP43 |
| Höjd | 13 cm |
| Bredd | 10 cm |
| Vikt | 0,55 kg |
| Spänning | 24 V |
| Utförande | MPPT, 100/15 |
| Färg | Blå |
| Laddström | 15 A |
| Effekt | 25 mA |
| Typ | Solcellsregulator |
| EAN-nr | 8719076025337 |

