Överkantshängt Fönster Outline 3-Glas Aluminium

3-Glas Aluminium

Beskrivning
Fönster Överkantshängt 3-glas Aluminium kan anpassas till många olika typer av hus, tidsepoker och stilar. Detta kan göras med hjälp av genomgående poster eller med hjälp av spröjs.
Garanti
10 år (se PDF för mer info).
Outline ersätter inte skada som uppkommit genom felaktig montering eller bristande underhåll, ej heller skada som orsakats av att produkten utsatts för yttre påverkan eller onormal hantering. Vidare gäller ej garantin efter reparation som inte initierats av Outline.
Glassäkerhet
Från 1 januari 2013 gäller nya lagkrav i BBR. De nya kraven syftar till att öka personsäkerheten och särskilt stärka skydden vid de utrymmen där barn håller till.
Tidigare har BBR endast omfattat nybyggnation av bostäder, men från 1/1 2013 gäller BBR även vid ändring av bostad (t.ex. byte av fönster eller dörr).
Det innebär att byte av fönster eller dörr nu faller under direktiven i BBR 19. De standarder för säkerhetglas som tidigare gällt vid nybyggnation gäller alltså nu också vid fönsterbyten i befintliga hus. Läs mer i PDF:en Glassäkerhet BBR.
Produkten säljs i modulmått, se mer information om modulmått i PDF "Modulmått, Glaslinjering och Hängning".
Dokument
Recensioner
Motsvarade förväntningarna. En bra produkt.
Fönstret går ej att hålla öppet då det inte är inbyggt nån typ av spärr. Köp inte detta fönster om ni vill kunna ha det öppet. Försökte retunera fönstret men personal på bygghemma hävdar att det står ingenstans att det ska gå att hålla öppet, tycker som lekman att det är självklart när man köper ett fönster som går att öppna att man ska kunna ställa upp det.
Egenskaper
| Varumärke | Outline |
| Bredd Modulmått | 60, 70, 80, 90, 100, 110, 120, 130, 140 cm |
| Höjd Modulmått | 40, 50, 60, 70, 80 cm |
| Hängning | Överkantshängt |
| Öppnas | Utåtgående |
| Typ | Överkantshängt |
| Glas | 3-glas |
| U-Värde | 1,2 |
| Material | Aluminium |
| Karmdjup | 115 mm |
| Härdat Glas | Nej |
| Ljudreduktion | 34 dB |
| Beslag | Synliga |






