Vridfönster Elitfönster Original 3-Glas Aluminium
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Original 3-Glas Aluminium

Beskrivning
Om Vridfönster Elitfönster Original Alu
Fönster tillverkat av lamellimmad, fingerskarvad svensk furu med aluminiumbeklädd utsida. Rötskydd och högklassigt fabriksmålad ytbehandling. Bra isoleringsförmåga med U-värde 1,1 som standard.
Vridbeslagen har en funktion som kallas glidhängning vilken innebär att fönstret svänger runt utanför husfasaden, utan att någon del går in i rummet.
Färg
Som standard är fönstren vita (NCS S 0502-Y). Det finns dock ett antal kulörer du kan välja utan extra kostnad. Dessa ligger som tillval men är gratis att välja till.
Garanti
30 år mot röta. 10 år på glas och funktion. (Se PDF för villkor och mer info).
Glassäkerhet
Från 1 januari 2013 gäller nya lagkrav i BBR. De nya kraven syftar till att öka personsäkerheten och särskilt stärka skydden vid de utrymmen där barn håller till.
Tidigare har BBR endast omfattat nybyggnation av bostäder, men från 1/1 2013 gäller BBR även vid ändring av bostad (t.ex. byte av fönster eller dörr).
Det innebär att byte av fönster eller dörr nu faller under direktiven i BBR 19. De standarder för säkerhetglas som tidigare gällt vid nybyggnation gäller alltså nu också vid fönsterbyten i befintliga hus. Läs mer i PDF:en Glassäkerhet BBR.
Produkten säljs i modulmått, se mer information om modulmått i PDF "Modulmått, Glaslinjering och Hängning".
Dokument
Recensioner
Vridfönster Elitfönster var precis så bra som jag förväntat mig. Känner flera som ör nöjda kunder av Elitfönster.
Fina fönster verkligen.
Jag väntar på Snickare. Fönstret Verkstadschef vara bra.
Bra fönster, isolerar bra, lätta att öppna/stänga
Bra fönster smidiga
Montering gick bra, för tidigt stt notera ev brister i konstruktionen.
Som förväntat helt ok
Hade den kvalite som man kan förvänta sig av Elitefönster bra alltså
Väldigt bra fönster välgjorda.
Riktigt bra kvalitétsfönster!
Köpt i 10års tid - fortfarande snygga och hela - snart hela huset uppgraderat
Fungerade utmärkt! Allt från beställning till leverans av vårt nya fönster.
Bra och snygga!
Bra kvalitet. Fönstren kom ej med Postnord som meddelat utan med annan firma som ej ringde
Bra produkt i sin helhet
Enl förväntningar. I efterhand ångrar jag dock lite att jag inte valde vision med tunnare/slankare design.
Snabb leverans. Enkel att montera då allt medföljer.
Egenskaper
| Varumärke | Elitfönster |
| Art.Nr. | 310104040003E |
| Bredd Modulmått | 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100, 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180, 190, 200 cm |
| Höjd Modulmått | 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100, 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180 cm |
| Glastyp | Klarglas |
| Serie | Original Aluminium 100 |
| Öppnas | Utåtgående |
| Typ | Vridfönster |
| Glas | 3-glas |
| U-Värde | 1, 1,1 |
| Material | Aluminium |
| Karmdjup | 115 mm |
| Härdat Glas | Nej, Ja |
| Profil | Slät insida, Slät Insida |
| Antal Luft | 1 |
| Ljudreduktion | 34 dB |
| Beslag | Synliga |










