Vridfönster Elitfönster Original Trä 100 3-glas
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Original Trä 100 3-glas

Beskrivning
Om Vridfönster Elitfönster Original Trä 100
Träfönster tillverkat av lamellimmad, fingerskarvad svensk furu. Rötskydd och högklassigt fabriksmålad ytbehandling. Bra isoleringsförmåga med U-värde 1,0 som standard.
Vridbeslagen har en funktion som kallas glidhängning vilken innebär att fönstret svänger runt utanför husfasaden, utan att någon del går in i rummet.
Färg
Som standard är fönstren vita (NCS S 0502-Y). Det finns dock ett antal lasyrer du kan välja som tillval.
Garanti
20 år mot röta. 10 år på glas och funktion. (Se PDF för villkor och mer info).
Glassäkerhet
Från 1 januari 2013 gäller nya lagkrav i BBR. De nya kraven syftar till att öka personsäkerheten och särskilt stärka skydden vid de utrymmen där barn håller till.
Tidigare har BBR endast omfattat nybyggnation av bostäder, men från 1/1 2013 gäller BBR även vid ändring av bostad (t.ex. byte av fönster eller dörr).
Det innebär att byte av fönster eller dörr nu faller under direktiven i BBR 19. De standarder för säkerhetglas som tidigare gällt vid nybyggnation gäller alltså nu också vid fönsterbyten i befintliga hus. Läs mer i PDF:en Glassäkerhet BBR.
Produkten säljs i modulmått, se mer information om modulmått i PDF "Modulmått, Glaslinjering och Hängning".
OBS! Spaltventil passar inte till en bredd mindre än 40 cm.
Dokument
Recensioner
Har inte monterat dom än, men allt ser bra ut.
Bra kvalitet på fönstret! Köpte annat märke vid tidigare renovering, inte alls lika bra som detta fönster.
Fick precis det produkt som jag beställde. Levererades enligt ÖK
Stadigt och bra fönster som håller värmen
Fönster bra Fattades skruvar , så det gick inte att sätta dit det när vi hade tänkt Fick vänta Stora fönstret var väldigt smutsigt
Fönstret uppfyller mina krav, är stabilt och stadigt bra vi fastsättningen.
Som förväntat !
Elitfönster är bäst. Bra kvalitet, välisolerade och lätta att sköta. Dessutom är de svensktillverkade.
Använder samma fönster som tidgare, mycket nöjd med kvalitet och pris för fönster
Elitfönster innebär kvalitet.
Fönstren känns stabila och gjorda med kvalitet.
Egenskaper
| Varumärke | Elitfönster |
| Art.Nr. | 300104050003E |
| Bredd Modulmått | 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100, 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180, 190, 200 cm |
| Höjd Modulmått | 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100, 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180 cm |
| Glastyp | Klarglas |
| Serie | Original Trä 100 |
| Öppnas | Utåtgående |
| Typ | Vridfönster |
| Glas | 3-glas |
| U-Värde | 1 |
| Material | Trä |
| Karmdjup | 105 mm |
| Härdat Glas | Nej, Ja |
| Profil | Slät insida, Slät Insida |
| Antal Luft | 1 |
| Ljudreduktion | 34 dB |
| Beslag | Synliga |









