Vridfönster Outline 3-Glas Trä
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

3-Glas Trä

Beskrivning
Fördelar
Vridfönster, en praktisk och populär lösning. Med ett enkelt handgrepp kan fönstret vridas runt för enkel regöring av utsidan. En spärr håller då fönstret på plats innan det åter vänds till sitt rätta läge.
Glassäkerhet
Från 1 januari 2013 gäller nya lagkrav i BBR. De nya kraven syftar till att öka personsäkerheten och särskilt stärka skydden vid de utrymmen där barn håller till.
Tidigare har BBR endast omfattat nybyggnation av bostäder, men från 1/1 2013 gäller BBR även vid ändring av bostad (t.ex. byte av fönster eller dörr).
Det innebär att byte av fönster eller dörr nu faller under direktiven i BBR 19. De standarder för säkerhetglas som tidigare gällt vid nybyggnation gäller alltså nu också vid fönsterbyten i befintliga hus. Läs mer i PDF:en Glassäkerhet BBR.
Produkten säljs i modulmått, se mer information om modulmått i PDF "Modulmått, Glaslinjering och Hängning".
Dokument
Recensioner
Mycket bra fönster, dock transportskadat, men hanterades mycket bra av BH.
Motsvarade våra förväntningar
En helt okey produkt till rimlig slant. Perfekt funktion (och enkel att montera)
Har köpt outline tidigare, är nöjd med fönsterdörr o fönster
Prisvärd och fungerar toppen. Målade den svart på utsidan (planerat) och den blev bra!
Bra pris och bra kvalité.
Snygg design med detaljer som gör att fuktskador undviks
Har köpt fönster av samma märke tidigare och varit nöjd med dem.
Snygga och lätta att sätta. Dessutom oerhört bra emballage vid leverans
Färgsläpp invändigt karm å lite sprucken inget som påverkar montaget men tråkigt när man köpt nytt å tagit bort det gamla. Man besiktigar ju så klart utvändigt men insidan karmarna ser man ju först när man börjar montera. Annars bra fönster
bra kvalitet fin fungerat men det saknar montagskruven och jag var tvungen att åka o köpa de.
3+ för dålig ytbehandling. Perfekt om man bara ska byta ut enstaka fönster och som ändå ska målas om. Detta är ett känt fel hos tillverkaren Inwido, men de har inte gjort något åt detta på 10 år! Reklamera och få ersättning för ommålning innan ni monterar, annars har ni accepterat felen.
Egenskaper
| Varumärke | Outline |
| Bredd Modulmått | 50, 60, 70, 80, 90, 100, 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180 cm |
| Höjd Modulmått | 50, 60, 70, 80, 90, 100, 110, 120, 130, 140, 150, 160 cm |
| Glastyp | Klarglas |
| Hängning | Vridfönster |
| Öppnas | Utåtgående |
| Produkttyp | Vridfönster |
| Glas | 3-glas |
| U-Värde | 1,2 |
| Material | Trä |
| Karmdjup | 105 mm |
| Antal Luft | 1 |
| Ljudreduktion | 34 db dB |
| Beslag | Synliga |








