Sidohängt Fönster Elitfönster Elit Retro 3-Glas Aluminium
fr.7 876 kr
Behöver du hjälp med ditt köp?Ring till våra produktrådgivare!
Välj variant
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Elit Retro 3-Glas Aluminium
7 876 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 6-8 veckor.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot
Varumärke
ElitfönsterBeskrivning
Sidhängda fönster med 3-glas isolerglas. Klassiskt utseende med modern teknik.
Ett enkelt och lättskött fönster med 3-glas isolerruta. Sidhängd öppning och profilerade invändiga detaljer gör att Retro passar bra om du vill uppgradera från gamla kopplade fönster.
Elit Retro är ett modernt fönster med alla kvaliteter som kännetecknar Elitfönster, men med en design som påminner om hur det såg ut förr. Riktig spröjs, aluminiumklädd, fingerskarvad svensk furustomme och invändiga profilerade trädetaljer. Tåligt, lättskött med en nostalgisk känsla.
Färg
Som standard är fönstren vita (NCS S 0502-Y). Det finns dock ett antal kulörer du kan välja utan extra kostnad. Dessa ligger som tillval men är gratis att välja till.
Garanti
På Retro serien ger Elitfönster en rejäl produktgaranti för bekymmersfritt ägande:
- 10 års garanti för kondens mellan glasen, funktion och röta.
- Garantin gäller under förutsättning att anvisningar om lagring, montering, skötsel och underhåll följs.
Glassäkerhet
Från 1 januari 2013 gäller nya lagkrav i BBR. De nya kraven syftar till att öka personsäkerheten och särskilt stärka skydden vid de utrymmen där barn håller till.Tidigare har BBR endast omfattat nybyggnation av bostäder, men från 1/1 2013 gäller BBR även vid ändring av bostad (t.ex. byte av fönster eller dörr).Det innebär att byte av fönster eller dörr nu faller under direktiven i BBR 19. De standarder för säkerhetglas som tidigare gällt vid nybyggnation gäller alltså nu också vid fönsterbyten i befintliga hus. Läs mer i PDF:en Glassäkerhet BBR.
Produkten säljs i modulmått, se mer information om modulmått i PDF "Modulmått, Glaslinjering och Hängning".
Elit Retro är ett modernt fönster med alla kvaliteter som kännetecknar Elitfönster, men med en design som påminner om hur det såg ut förr. Riktig spröjs, aluminiumklädd, fingerskarvad svensk furustomme och invändiga profilerade trädetaljer. Tåligt, lättskött med en nostalgisk känsla.
Färg
Som standard är fönstren vita (NCS S 0502-Y). Det finns dock ett antal kulörer du kan välja utan extra kostnad. Dessa ligger som tillval men är gratis att välja till.
Garanti
På Retro serien ger Elitfönster en rejäl produktgaranti för bekymmersfritt ägande:
- 10 års garanti för kondens mellan glasen, funktion och röta.
- Garantin gäller under förutsättning att anvisningar om lagring, montering, skötsel och underhåll följs.
Glassäkerhet
Från 1 januari 2013 gäller nya lagkrav i BBR. De nya kraven syftar till att öka personsäkerheten och särskilt stärka skydden vid de utrymmen där barn håller till.Tidigare har BBR endast omfattat nybyggnation av bostäder, men från 1/1 2013 gäller BBR även vid ändring av bostad (t.ex. byte av fönster eller dörr).Det innebär att byte av fönster eller dörr nu faller under direktiven i BBR 19. De standarder för säkerhetglas som tidigare gällt vid nybyggnation gäller alltså nu också vid fönsterbyten i befintliga hus. Läs mer i PDF:en Glassäkerhet BBR.
Produkten säljs i modulmått, se mer information om modulmått i PDF "Modulmått, Glaslinjering och Hängning".
Dokument
- Säkerhetsdatablad
- Övriga dokument
- Manual
- Monteringsanvisning
- Övriga dokument
- Garantidokument
- Övriga dokument
- Produktblad
- Övriga dokument
- Övriga dokument
- Övriga dokument
- Övriga dokument
- Produktblad
- Modulmatt-fonster-2021
- Garanti Elitfönster
- Elit-montage-sidohangda
- Elit Produktblad Original Aluminium
- Elit-ritning-alu-sidohangda
- Elit-skotsel-glas
- Elit-skotsel-sidohangda
- Fonster-glassakerhet-bbr
- Elitfonster-skotselanvisningar
Recensioner
TLVerifierad köpare
för 1 år sedanFint fönster men dålig kvalité på ytfinishen, blir repig bara man snuddar något. Dåligt lackad/färgad.
Egenskaper
| Varumärke | Elitfönster |
| Bredd Modulmått | 50, 60, 70, 80, 90, 100, 110, 120 cm |
| Höjd Modulmått | 50, 60, 70, 80, 90, 100, 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180 cm |
| Hängning | Höger, Vänster |
| Serie | Elit Retro |
| Öppnas | Utåtgående |
| Produkttyp | Sidohängt |
| Glas | 3-glas |
| U-Värde | 1,2 |
| Material | Aluminium |
| Karmdjup | 112 mm |
| Härdat Glas | Nej |
| Färg | Vit |
| Profil | Profilerad Insida |
| Antal Luft | 1 |
| Ljudreduktion | 32 dB |

