Fönsterdörr Elitfönster Elit Retro 3-Glas AluminiumBxH:90x200Cm
20 662 kr
14 257 krSpara 31 %Kampanj
Behöver du hjälp med ditt köp?Ring till våra produktrådgivare!
Vald variant
Bredd Modulmått:
90 cm
Höjd Modulmått:
200 cm
Glas Linjerat med:
120 Öppningsbart Fönster
Hängning:

Elit Retro 3-Glas Aluminium
BxH:90x200Cm
14 257 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 4-6 veckor.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Gedigna, lättskötta och välisolerade fönsterdörrar från Elitfönster! Elit Retro Alu är en modern fönsterdörr med 3-glas isolerruta, tillverkad av svenskt trä med aluminiumbeklädd utsida som ökar livslängden och minimerar underhållet.
Varumärke
ElitfönsterBeskrivning
Gedigna, lättskötta och välisolerade fönsterdörrar från Elitfönster! Elit Retro Alu är en modern fönsterdörr med 3-glas isolerruta, tillverkad av svenskt trä med aluminiumbeklädd utsida som ökar livslängden och minimerar underhållet.
Färg
Som standard är fönstren vita (NCS S 0502-Y). Det finns dock ett antal kulörer du kan välja utan extra kostnad. Dessa ligger som tillval men är gratis att välja till.
Garanti
På Retro serien ger Elitfönster en rejäl produktgaranti för bekymmersfritt ägande:
- 10 års garanti för kondens mellan glasen, funktion och röta.
- Garantin gäller under förutsättning att anvisningar om lagring, montering, skötsel och underhåll följs.
Hängningen anges utifrån sett. En Vänsterhängd fönsterdörr har gångjärnen på vänster sida utifrån sett. En högerhängd dörr har gångjärnen på höger sida utifrån sett.
Glassäkerhet
Från 1 januari 2013 gäller nya lagkrav i BBR. De nya kraven syftar till att öka personsäkerheten och särskilt stärka skydden vid de utrymmen där barn håller till.Tidigare har BBR endast omfattat nybyggnation av bostäder, men från 1/1 2013 gäller BBR även vid ändring av bostad (t.ex. byte av fönster eller dörr).Det innebär att byte av fönster eller dörr nu faller under direktiven i BBR 19. De standarder för säkerhetglas som tidigare gällt vid nybyggnation gäller alltså nu också vid fönsterbyten i befintliga hus. Läs mer i PDF:en Glassäkerhet BBR.
Vid beställning av beslagspaket så levereras dörren förborrad för cylinder invändigt. Handtag skickas löst för egen montering.
Produkten säljs i modulmått, se mer information om modulmått i PDF "Modulmått, Glaslinjering och Hängning".
Som standard är fönstren vita (NCS S 0502-Y). Det finns dock ett antal kulörer du kan välja utan extra kostnad. Dessa ligger som tillval men är gratis att välja till.
Garanti
På Retro serien ger Elitfönster en rejäl produktgaranti för bekymmersfritt ägande:
- 10 års garanti för kondens mellan glasen, funktion och röta.
- Garantin gäller under förutsättning att anvisningar om lagring, montering, skötsel och underhåll följs.
Hängningen anges utifrån sett. En Vänsterhängd fönsterdörr har gångjärnen på vänster sida utifrån sett. En högerhängd dörr har gångjärnen på höger sida utifrån sett.
Glassäkerhet
Från 1 januari 2013 gäller nya lagkrav i BBR. De nya kraven syftar till att öka personsäkerheten och särskilt stärka skydden vid de utrymmen där barn håller till.Tidigare har BBR endast omfattat nybyggnation av bostäder, men från 1/1 2013 gäller BBR även vid ändring av bostad (t.ex. byte av fönster eller dörr).Det innebär att byte av fönster eller dörr nu faller under direktiven i BBR 19. De standarder för säkerhetglas som tidigare gällt vid nybyggnation gäller alltså nu också vid fönsterbyten i befintliga hus. Läs mer i PDF:en Glassäkerhet BBR.
Vid beställning av beslagspaket så levereras dörren förborrad för cylinder invändigt. Handtag skickas löst för egen montering.
Produkten säljs i modulmått, se mer information om modulmått i PDF "Modulmått, Glaslinjering och Hängning".
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Elitfönster |
| Art.Nr. | MFD-AL 9/20-12 |
| Bredd Modulmått | 90 cm |
| Höjd Modulmått | 200 cm |
| Glas Linjerat med | 120 Öppningsbart Fönster |
| Hängning | Höger, Vänster |
| Serie | Elit Retro |
| Öppnas | Utåtgående |
| Produkttyp | Enkeldörr |
| Glas | 3-glas |
| U-Värde | 1,2 |
| Material | Aluminium |
| Karmdjup | 112 mm |
| Härdat Glas | Nej |
| Färg | Vit |
| Profil | Profilerad Insida |
| Ljudreduktion | 32 dB |
