Sidohängt Fönster Elitfönster MF Duo 2-Glas Trä 2-Luft
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

MF Duo 2-Glas Trä 2-Luft

Beskrivning
Om Elitfönster
Karm och båge av lamellimmad och fingerskarvad svensk furu. Trädelarna är doppimpregnerade. U-värde 1,5 som standard. U-värde visar isoleringsförmåga, ju lägre värde desto bättre isolering. 2-glas isolerruta typ D4-12 med energiglas och argon. Varmkant mellan glasen leder ej kyla.
Färg
Som standard är fönstren vita (NCS S 0502-Y).
Garanti
5 år mot röta. 10 år på glas och funktion. (Se PDF för villkor och mer info).
Hängningsbeslag
Två eller tre (beroende på fönstrets storlek) tappbärande lyftgångjärn i förzinkat och pulverlackat stål. Vita gångjärn till vitmålade fönster. I kust och sjönära områden rekommenderas rostfria gångjärn (tillval).
Stängningsbeslag
Två förniklade VM-hakar per luft. Som tillval i mässing. Droppe i förniklat eller mässingsutförande.
Vädringsbeslag
Förzinkad stormhasp.
Glassäkerhet
Från 1 januari 2013 gäller nya lagkrav i BBR. De nya kraven syftar till att öka personsäkerheten och särskilt stärka skydden vid de utrymmen där barn håller till. Tidigare har BBR endast omfattat nybyggnation av bostäder, men från 1/1 2013 gäller BBR även vid ändring av bostad (t.ex. byte av fönster eller dörr). Det innebär att byte av fönster eller dörr nu faller under direktiven i BBR 19. De standarder för säkerhetglas som tidigare gällt vid nybyggnation gäller alltså nu också vid fönsterbyten i befintliga hus. Läs mer i PDF:en Glassäkerhet BBR.
Produkten säljs i modulmått, se mer information om modulmått i PDF "Modulmått, Glaslinjering och Hängning".
Dokument
Recensioner
Fönstret hade en klämskada som jag reklamerade. Där fick jag ett avdrag på priset, viket var ok. Jag är snickare med yrkesbevis och har haft firma i massor av år. Satt in och bytt hundratals fönster av olika fabrikat genom åren. När jag monterade ert fönster så gjorde jag som jag alltid gjort: ut med bågarna, centrera karmen i hålet med rätt drevmån. Lod och våg exakt efter långpasset. Dit med karmskruven och efterkontroll. När jag sen hänger in bågarna så skiljer det ändå lite på höjden mellan bågarna och lite på bredden mot mittposten. Det måste helt enkelt bero på att det inte är helt perfekt kvalitet. Min hustru och mina barn tyckte naturligtvis att det var jättefint och såg kanon ut, men jag ser det med ett annat öga. Det retar mig att en sån dyr vara inte är perfekt . I övrigt, utan anmärkning.
Egenskaper
| Varumärke | Elitfönster |
| Bredd Modulmått | 100, 110, 120, 130, 140, 150 cm |
| Höjd Modulmått | 50, 60, 70, 80, 90, 100, 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180 cm |
| Serie | MF Duo |
| Öppnas | Utåtgående |
| Produkttyp | Sidohängt |
| Glas | 2-glas |
| U-Värde | 1,5 |
| Material | Trä |
| Karmdjup | 105 mm |
| Profil | Profilerad insida |
| Antal Luft | 2 |
| Ljudreduktion | 30 dB |













