Sidohängt Fönster Elitfönster Original Trä
fr.5 996 kr
fr.4 137 krSpara 31 %Kampanj
Välj variant
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Original Trä
4 137 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 8-10 veckor.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Gedigna, lättskötta och välisolerade fönster från Elitfönster! Elit Original Trä är ett modernt fönster med 3-glas isolerruta, tillverkat av svenskt trä. Elitfönsters sidohängda fönster har gångjärn längs ena kanten på klassiskt vis.
Varumärke
ElitfönsterBeskrivning
Gedigna, lättskötta och välisolerade fönster från Elitfönster! Elit Original Trä är ett modernt fönster med 3-glas isolerruta, tillverkat av svenskt trä. Elitfönsters sidohängda fönster har gångjärn längs ena kanten på klassiskt vis.
Nya fönster gör mycket för huset, både invändigt och utvändigt. De förändrar utseendet och det allmänna intrycket av ditt hus.
Om Sidohängt Fönster Elitfönster Original Trä 1-Luft
Träfönster tillverkat av lamellimmad, fingerskarvad svensk furu. Rötskydd och högklassigt fabriksmålad ytbehandling. Bra isoleringsförmåga med U-värde 1,2 som standard.
Färg
Som standard är fönstren vita (NCS S 0502-Y). Det finns dock ett antal lasyrer du kan välja utan extra kostnad. Dessa ligger som tillval men är gratis att välja till.
Garanti
20 år mot röta. 10 år på glas och funktion. (Se PDF för villkor och mer info).
Glassäkerhet
Från 1 januari 2013 gäller nya lagkrav i BBR. De nya kraven syftar till att öka personsäkerheten och särskilt stärka skydden vid de utrymmen där barn håller till.
Tidigare har BBR endast omfattat nybyggnation av bostäder, men från 1/1 2013 gäller BBR även vid ändring av bostad (t.ex. byte av fönster eller dörr).
Det innebär att byte av fönster eller dörr nu faller under direktiven i BBR 19. De standarder för säkerhetglas som tidigare gällt vid nybyggnation gäller alltså nu också vid fönsterbyten i befintliga hus. Läs mer i PDF:en Glassäkerhet BBR.
Produkten säljs i modulmått, se mer information om modulmått i PDF "Modulmått, Glaslinjering och Hängning".
Om Sidohängt Fönster Elitfönster Original Trä 1-Luft
Träfönster tillverkat av lamellimmad, fingerskarvad svensk furu. Rötskydd och högklassigt fabriksmålad ytbehandling. Bra isoleringsförmåga med U-värde 1,2 som standard.
Färg
Som standard är fönstren vita (NCS S 0502-Y). Det finns dock ett antal lasyrer du kan välja utan extra kostnad. Dessa ligger som tillval men är gratis att välja till.
Garanti
20 år mot röta. 10 år på glas och funktion. (Se PDF för villkor och mer info).
Glassäkerhet
Från 1 januari 2013 gäller nya lagkrav i BBR. De nya kraven syftar till att öka personsäkerheten och särskilt stärka skydden vid de utrymmen där barn håller till.
Tidigare har BBR endast omfattat nybyggnation av bostäder, men från 1/1 2013 gäller BBR även vid ändring av bostad (t.ex. byte av fönster eller dörr).
Det innebär att byte av fönster eller dörr nu faller under direktiven i BBR 19. De standarder för säkerhetglas som tidigare gällt vid nybyggnation gäller alltså nu också vid fönsterbyten i befintliga hus. Läs mer i PDF:en Glassäkerhet BBR.
Produkten säljs i modulmått, se mer information om modulmått i PDF "Modulmått, Glaslinjering och Hängning".
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Elitfönster |
| Bredd Modulmått | 50, 60, 70, 80, 90, 100, 110 cm |
| Höjd Modulmått | 50, 60, 70, 80, 90, 100, 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180, 190, 200 cm |
| Hängning | Höger, Vänster |
| Serie | Original Trä 100 |
| Öppnas | Utåtgående |
| Produkttyp | Sidohängt |
| Glas | 3-glas |
| U-Värde | 1 |
| Material | Trä |
| Karmdjup | 105 mm |
| Härdat Glas | Nej |
| Profil | Slät Insida |
| Antal Luft | 1 |
| Ljudreduktion | 34 dB |

