Laminatgolv Pergo Classic Plank Kashmere Oak 2-StavLiving Expression
Pris/frp 421,35:-
265 kr/m²Tillfälligt slut
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Slitstarka, vackra och miljömässigt förnuftiga golv med livstids garanti (i bostadsmiljö) gör Pergo till ett klokt köp ur alla synvinklar. Public Extreme är utvecklat för att ha enastående slitstyrka för att passa de mest krävande miljöerna. Säljes endast i hela förpackningar. Alla golv från Pergo är miljömärkta med Svanen!
Varumärke
PergoBeskrivning
Slitstarka, vackra och miljömässigt förnuftiga golv med livstids garanti (i bostadsmiljö) gör Pergo till ett klokt köp ur alla synvinklar. Public Extreme är utvecklat för att ha enastående slitstyrka för att passa de mest krävande miljöerna. Säljes endast i hela förpackningar. Alla golv från Pergo är miljömärkta med Svanen!
Pergogolv har tre ytskikt för att göra golvet riktigt slitstarkt. Ytskiktet TitanX™ med sina extra lager gör golven betydligt tåligare mot slag och fallande föremål än vanliga laminatgolv. Golven har dessutom ett extra skikt av aluminiumoxidpartiklar som gör golvet mer reptåligt än de flesta andra jämförbara laminatgolv. Ytterligare egenskaper är den bakteriedödande egenskapen för förbättrad hygien utan användning av kemikalier. Med PerfectFold, Pergos nya och smarta fogteknik, blir det ännu enklare och snabbare att lägga ett golv. Alla golv från Pergo är miljömärkta med Svanen.
Tänk på att färgåtergivning av bilder kan variera mellan olika datorer beroende på skärmens inställning.
Övrigt:
- Reptålighet: Hög
- Fukttålighet: Hög
- Golvklassning 32
- Hygienisk
- Brandklassning: Cfl-s1
- 25-års garanti i hemmiljö
OBS! Tänk på att lägga till ca 5% extra i spill när man beräknar åtgången av golv.
Tänk på att färgåtergivning av bilder kan variera mellan olika datorer beroende på skärmens inställning.
Övrigt:
- Reptålighet: Hög
- Fukttålighet: Hög
- Golvklassning 32
- Hygienisk
- Brandklassning: Cfl-s1
- 25-års garanti i hemmiljö
OBS! Tänk på att lägga till ca 5% extra i spill när man beräknar åtgången av golv.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Pergo |
| Art.Nr. | 255369 |
| Mönster | 2-Stav |
| Längd | 1200 mm |
| Bredd | 190 mm |
| Färg | Trä/natur |
| Serie | Living Expression |
| Tjocklek | 8 mm |
| Antal | 1,596 m²/frp |
| Antal | 7 st/frp |
| Fog | PerfectFold 3.0 |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Antibakteriell | Ja |
| Antistatisk | Nej |
| Imitation | Ek |
| Typ | Laminatgolv |
| Nyans | Ljust |
| Utförande | Kashmir Ek (01798) |
| Yta | Matt |
| Material | HDF |
| Kant | Rak |
| Tillverkarens Art.Nr. | L0301-01798 |
| EAN-nr | 5415125054701 |

