Tapet Boråstapeter Kryddhyllan 4184
999 kr

Kryddhyllan 4184
999 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Kryddhyllan är en blommig tapet från 1970-talet, men det sirliga blomsterornamentet andas snarare jugend eller Arts & Crafts. Under 60- och 70-talen inspirerades man ofta av de stilideal som rådde runt förra sekelskiftet. Arkitekturen präglades av mexitegel, flacka tak, stora ytor med fina ljusinsläpp och naturliga färger som beige, brunt och grönt. Här ser du Kryddhyllan i just brunt, beige, ljusgrått och vitt på en ljust lindblomsgrön botten. Tapeten finns även i fyra andra färgställningar.
Varumärke
BoråstapeterBeskrivning
Kryddhyllan är en blommig tapet från 1970-talet, men det sirliga blomsterornamentet andas snarare jugend eller Arts & Crafts. Under 60- och 70-talen inspirerades man ofta av de stilideal som rådde runt förra sekelskiftet. Arkitekturen präglades av mexitegel, flacka tak, stora ytor med fina ljusinsläpp och naturliga färger som beige, brunt och grönt. Här ser du Kryddhyllan i just brunt, beige, ljusgrått och vitt på en ljust lindblomsgrön botten. Tapeten finns även i fyra andra färgställningar.
LIM TYP: Non-Woven
Egenskaper
| Varumärke | Boråstapeter |
| Art.Nr. | 4184 |
| Kollektion | Alla Tiders Hus Wallp. |
| Färg | Multi |
| Mönster | Blommiga |
| Utförande | Easy-Up |
| Bredd | 53 cm |
| Mönsterpassning | Straight |
| Typ | Tapet |
| Brandklass | B-s1,d0 |
| Längd | 10,05 m |
| Mönsterstorlek | 38 cm |
| EAN-nr | 7320094042599 |


