Tapet Duro 1900 Kristina Rosa 387-01
935 kr
559 krSpara 40 %Kampanj

1900 Kristina Rosa 387-01
559 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Tapet 1900 Kristina Rosa 387-01 från Duro är en romantisk 40-talstapet med en mjuk framtoning. På 1940-talet bar inredningen spår av den tidigare funktionalismen men kombinerades ofta med en mer traditionell stil med mjuka pastellfärger vilket ger denna tapet en lugn och hemtrevlig känsla.
Varumärke
DuroBeskrivning
Tapet 1900 Kristina Rosa 387-01 från Duro är en romantisk 40-talstapet med en mjuk framtoning. På 1940-talet bar inredningen spår av den tidigare funktionalismen men kombinerades ofta med en mer traditionell stil med mjuka pastellfärger vilket ger denna tapet en lugn och hemtrevlig känsla.
I tapetkollektionen 1900 har Duro tagit fasta på 1900-talets tapethistoria och skapat en arkivkollektion som lyfter fram tidlösa, svenska klassiker. Tidsresan börjar på det tidiga 1900-talet med svulstiga slingor som fortsätter i en stramare 30-tals funkisstil och avslutas i en fantasifull fondtapet när 2000-talet tar vid.
Denna QuickUp-tapet limmas direkt på väggen. Den tillverkas med hänsyn till miljön och den tål att tvättas med tvål och vatten.
Övrigt
- Kollektion: Duro 1900
- Beskrivning: Formstabil Quick Uptapet
- Längd 10,05 m
- Bredd 53 cm
- Tvättbarhet: tål kraftig tvättning med svamp, ljummet vatten och syntetiskt tvättmedel
- Brandhärdighet: brandklass B-s1, d0 på gipsskiva med pappersskikt, enligt EN 13501-1
- Uppsättning: sättes kant i kant, limma direkt på väggen
- Mönsterpassning: 26,5 cm, förskjuten
- Åtgång: 3 våder/rulle vid takhöjd på 250 cm
OBS! Tänk på att färgåtergivningen av bilder kan variera beroende av inställning på skärm.
Denna QuickUp-tapet limmas direkt på väggen. Den tillverkas med hänsyn till miljön och den tål att tvättas med tvål och vatten.
Övrigt
- Kollektion: Duro 1900
- Beskrivning: Formstabil Quick Uptapet
- Längd 10,05 m
- Bredd 53 cm
- Tvättbarhet: tål kraftig tvättning med svamp, ljummet vatten och syntetiskt tvättmedel
- Brandhärdighet: brandklass B-s1, d0 på gipsskiva med pappersskikt, enligt EN 13501-1
- Uppsättning: sättes kant i kant, limma direkt på väggen
- Mönsterpassning: 26,5 cm, förskjuten
- Åtgång: 3 våder/rulle vid takhöjd på 250 cm
OBS! Tänk på att färgåtergivningen av bilder kan variera beroende av inställning på skärm.
Egenskaper
| Varumärke | Duro |
| Art.Nr. | 387-01 |
| Kollektion | Duro 1900 |
| Färg | Flerfärgad |
| Mönster | Blommig |
| Utförande | QuickUp |
| Bredd | 53 cm |
| Mönsterpassning | 26,5 cm Förskjuten |
| Åtgång | 3 våder/rulle |
| Produkttyp | Tapet |
| Längd | 10,05 m |
| Serie | 1900 |
| EAN-nr | 7393564387018 |
