Massivt Trägolv Moelven Leva Tradition Plankgolv i Furu, Beige
468,89 kr/m²Pris/frp 1 002:-
445 kr/m²Sänkt pris!
Behöver du hjälp med ditt köp?Ring till våra produktrådgivare!

Leva Tradition Plankgolv i Furu, Beige
0 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Leva Tradition Beige är ett färdigmålat massivt furugolv i kulören NCS S4005-Y20R. Färgen är slitstark och golvet lättskött. Det är färdigt att tas i bruk direkt efter läggning. Kvisten och den naturliga trädstrukturen anas genom färgen och är en del av charmen. Golvet ska läggas på fast och plant underlag.
Varumärke
MoelvenBeskrivning
Leva Tradition Beige är ett färdigmålat massivt furugolv i kulören NCS S4005-Y20R. Färgen är slitstark och golvet lättskött. Det är färdigt att tas i bruk direkt efter läggning. Kvisten och den naturliga trädstrukturen anas genom färgen och är en del av charmen. Golvet ska läggas på fast och plant underlag.
Leva Tradition Beige är ett färdigmålat trägolv i massiv furu som efterliknar de smala handmålade undergolven som varit populära i generationer. Ett lättskött golv för en enkel vardag. Leva Tradition är målad i ett modernt vattenbaserat färgsystem med en slitstark färg i NCS S4005-Y20R. Golvet är färdigt att tas i bruk direkt efter läggning. Kvisten och den naturliga trädstrukturen anas genom färgen och är en del av charmen. Leva Tradition är ändspontad för att minimera spill, och ska läggas på fast och plant underlag. Leva Tradition är anpassat i höjd för att passa mot trösklar och få plats under dörrblad i de flesta svenska hem. För fler produkter till ditt projekt - se Moelvens varumärkessida och få allt på en frakt.
Fördelar: Massivt Trägolv Moelven Leva Tradition Plankgolv i Furu, Beige
- Slitstark och lättskött färg
- Färdigt att använda direkt efter läggning
- Ändspontad för minimerat spill
Fördelar: Massivt Trägolv Moelven Leva Tradition Plankgolv i Furu, Beige
- Slitstark och lättskött färg
- Färdigt att använda direkt efter läggning
- Ändspontad för minimerat spill
Recensioner
Gunilla AVerifierad köpare
för 1 år sedanJag jämförde obehandlat furugolv mot detta och kom fram till en skillnad på 3500:- när jag räknade ihop färg och golv. Ej räknat med mitt eget jobb, dessutom med sämre resultat. Jag är sjukt nöjd med golvet!
+ Hållbar färg där man ser ådringarna i träet på ett vackert sätt!
- Skulle vara priset då 🫣
Egenskaper
| Varumärke | Moelven |
| Art.Nr. | 772325 |
| Färg | Beige |
| Mönster | 1-Stav |
| Serie | Leva Tradition |
| Typ | Massivt Trägolv |
| Träslag | Furu |
| Längd | 2400 mm |
| NCS-Kulör | S 4005-Y20R |
| Antal | 2,25 m2/frp |
| Antal | 8 st/frp |
| Tjocklek | 14 mm |
| Bredd | 117 mm |
| EAN-nr | 7040437723250 |


