Trägolv Kährs Life Pure Oak Mattlackat 2-Stavs Ekgolv
644 kr/m²Pris/frp 1 388,76:-
489 kr/m²Spara 24 %Kampanjtom 30/4
Behöver du hjälp med ditt köp?Ring till våra produktrådgivare!

Life Pure Oak Mattlackat 2-Stavs Ekgolv
0 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 5-10 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Varm och vårdande detta är ek i all sin naturliga skönhet. Ren ek 2-remsor är ett naturligt ekgolv från Life Collection. En lugn träkollektion med få knop och ett autentiskt utseende. 2-remsans design ger ett livligt intryck. En innovativ matt lackfinish eliminerar bländning samtidigt som träet skyddas mot vardagligt slitage.
Varumärke
KährsBeskrivning
Varm och vårdande detta är ek i all sin naturliga skönhet. Ren ek 2-remsor är ett naturligt ekgolv från Life Collection. En lugn träkollektion med få knop och ett autentiskt utseende. 2-remsans design ger ett livligt intryck. En innovativ matt lackfinish eliminerar bländning samtidigt som träet skyddas mot vardagligt slitage.
Sortering Calm
Dessa lågmält eleganta golv tillverkas av enhetligt och jämnt trä med små variationer i färgton och textur. De kan vara ljusa eller mörka beroende på träslag.
Färgförändring
Gulnar till en gyllenbrun ton.
OBS! Varje golv tillverkas endast i en sortering. För att veta vilken sortering detta golv har se fakta nedan. Tänk även på att lägga till ca 5% extra i spill när man beräknar åtgången av golv.
Detta golv från Kährs har 12 års garanti.
Fördelar: Trägolv Kährs Life Pure Oak Mattlackat 2-Stavs Ekgolv
- Tål golvvärme
- Lätt att installera med 5G Klickfog
- 12 års garanti
Dessa lågmält eleganta golv tillverkas av enhetligt och jämnt trä med små variationer i färgton och textur. De kan vara ljusa eller mörka beroende på träslag.
Färgförändring
Gulnar till en gyllenbrun ton.
OBS! Varje golv tillverkas endast i en sortering. För att veta vilken sortering detta golv har se fakta nedan. Tänk även på att lägga till ca 5% extra i spill när man beräknar åtgången av golv.
Detta golv från Kährs har 12 års garanti.
Fördelar: Trägolv Kährs Life Pure Oak Mattlackat 2-Stavs Ekgolv
- Tål golvvärme
- Lätt att installera med 5G Klickfog
- 12 års garanti
Dokument
Recensioner
Cecilia SVerifierad köpare
för 1 år sedanFint och lättlagt golv som inte är så högt, endast 7 mm.
+ Lågt, bra vid renovering
- Går en att slipa om
Anna-Britta SVerifierad köpare
för 2 år sedanVi skulle ha ett 2-stavs ek som var tunt hade köpt ett liknande för ca 10 år sedan som hette Linnea. Detta upplevdes som sämre kvalité.
- Det gick inte att lossa på två skivor utan att ”fästet” gick sönder och att det lätt flisades i ändarna
Egenskaper
| Varumärke | Kährs |
| Art.Nr. | 478575 |
| Träslag | Ek |
| Mönster | 2-Stav |
| Ytbehandling | Mattlack |
| Sortering | Calm |
| Längd | 1225 mm |
| Bredd | 193 mm |
| Färg | Trä/natur |
| Tjocklek | 7 mm |
| Slitskikt | 0,6 mm |
| Kollektion | Life Collection |
| Antal | 2,84 m2/frp |
| Antal | 12 st/frp |
| Fog | 5 G Klickfog |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Typ | Fanérgolv |
| Nyans | Ljust |
| EAN-nr | 7393969107457 |

