Parkettgolv Berg & Berg Ek L Öland Vit Mattlack 3-Stav
713 kr/m²Pris/frp 1 757,96:-
619 kr/m²Spara 13 %Kampanj48 tim kvar!
Behöver du hjälp med ditt köp?Ring till våra produktrådgivare!

Ek L Öland Vit Mattlack 3-Stav
0 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Vackert ljust ekgolv med finslipad yta. Lutad och mattlackad i vit ton. Treskiktsparkett med uttrycksfullt träslag och motståndskrafig kvalitet. Golvet har Berg & Bergs egna klicksystem Svedloc Plus. Denna fog låser samman brädorna och när de väl är låsta förblir de sammansatta. Vid flytande installation rekommenderas det att använda lim i noten vilket gör förbindningen extremt stark. Trappnosar finns som tillval. Golvet är FSC®-certifierat (C030473) och tillverkat med råvaror från ansvarsfullt skogsbruk.
Varumärke
Berg & BergBeskrivning
Vackert ljust ekgolv med finslipad yta. Lutad och mattlackad i vit ton. Treskiktsparkett med uttrycksfullt träslag och motståndskrafig kvalitet. Golvet har Berg & Bergs egna klicksystem Svedloc Plus. Denna fog låser samman brädorna och när de väl är låsta förblir de sammansatta. Vid flytande installation rekommenderas det att använda lim i noten vilket gör förbindningen extremt stark. Trappnosar finns som tillval. Golvet är FSC®-certifierat (C030473) och tillverkat med råvaror från ansvarsfullt skogsbruk.
OBS! Tänk på att lägga till ca 5% extra i spill när man beräknar åtgången av golv.
Dokument
Recensioner
Kerstin H M BVerifierad köpare
för 7 år sedanGolvet är snygg och som förväntat. Det enda negativa är att vissa skarvar syns, möjligen pga färgrester
+ bra leverans på utsatt tid, färg som förväntat
- svårt att limma, vissa skarvar blir inte bra möjligen pga färgrester som inte gick att ta bort (ska inte behövas!)
- vissa skarvar gick inte att få snygga utan de syns fortfarande, färgrester kan var orsaken då fungerade inte limmet som tänkt
Egenskaper
| Varumärke | Berg & Berg |
| Art.Nr. | 7413033008 |
| Träslag | Ek |
| Mönster | 3-Stav |
| Ytbehandling | Mattlack |
| Sortering | Hjärter |
| Längd | 2390 mm |
| Bredd | 198 mm |
| Färg | Vit |
| Serie | Swedish Classics |
| Tjocklek | 14 mm |
| Slitskikt | 3,8 mm |
| Antal | 2,84 m2/frp |
| Antal | 6 st/frp |
| Fog | Svedloc Plus |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Typ | Parkettgolv |
| Nyans | Ljust |
| EAN-nr | 7330587504060 |


