Parkettgolv Berg & Berg Ek XXL Vild Borstad Vit Mattlack 1-StavLängd: 2390 mm, Bredd: 198 mm
Pris/frp 2 439,56:-
859 kr/m²Behöver du hjälp med ditt köp?Ring till våra produktrådgivare!

Ek XXL Vild Borstad Vit Mattlack 1-Stav
Längd: 2390 mm, Bredd: 198 mm
0 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Ek XXL Vild sorteringen ger en färgrik struktur med alla färgvariationer, ingen begränsning av inlöp, brunkärna, kvistar och splint med en vitlaserad borstad och mattlackad yta. Golvet har Berg & Bergs egna klicksystem Svedloc Plus. Denna fog låser samman brädorna och när de väl är låsta förblir de sammansatta. Vid flytande installation rekommenderas det att använda lim i noten vilket gör förbindningen extremt stark. Delade brädor förekommer i paketen. I ett delat lager är det 800, 1200 eller 1600 mm brädor. Trappnosar finns som tillval. Golvet är FSC®-certifierat (C030473) och tillverkat med råvaror från ansvarsfullt skogsbruk.
Varumärke
Berg & BergBeskrivning
Ek XXL Vild sorteringen ger en färgrik struktur med alla färgvariationer, ingen begränsning av inlöp, brunkärna, kvistar och splint med en vitlaserad borstad och mattlackad yta. Golvet har Berg & Bergs egna klicksystem Svedloc Plus. Denna fog låser samman brädorna och när de väl är låsta förblir de sammansatta. Vid flytande installation rekommenderas det att använda lim i noten vilket gör förbindningen extremt stark. Delade brädor förekommer i paketen. I ett delat lager är det 800, 1200 eller 1600 mm brädor. Trappnosar finns som tillval. Golvet är FSC®-certifierat (C030473) och tillverkat med råvaror från ansvarsfullt skogsbruk.
OBS! Tänk på att lägga till ca 5% extra i spill när man beräknar åtgången av golv.
Dokument
Recensioner
IdaVerifierad köpare
för 2 år sedanGolvet är väldigt vackert när det väl är på plats. Golvläggarna säger dock att det är svårt att lägga, skarvarna är inte helt jämna på en del brädor och vid upprepade tillfällen har de fått ta upp en redan lagd bräda, för att ”rensa” i noten då skarvarna inte går ihop.
+ Vackert golv
- Svårt att lägga
Egenskaper
| Varumärke | Berg & Berg |
| Art.Nr. | 7415013027 |
| Träslag | Ek |
| Mönster | 1-Stav |
| Ytbehandling | Mattlack |
| Sortering | Vild |
| Längd | 2390 mm |
| Bredd | 198 mm |
| Färg | Trä/natur |
| Serie | Swedish Naturals |
| Tjocklek | 14 mm |
| Slitskikt | 3,8 mm |
| Kollektion | Swedish Naturals |
| Antal | 2,84 m2/frp |
| Antal | 8 st/frp |
| Fog | Svedloc Plus |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Typ | Parkettgolv |
| Nyans | Ljust |
| Tillverkarens Art.Nr. | 7415013027 |
| EAN-nr | 7330587501748 |


